Na regionálne projekty išlo zo starých eurofondov ku koncu novembra skoro 1,8 miliardy eur


Dátum: 18.12.2023

Obrázok k aktualite Na regionálne projekty išlo zo starých eurofondov ku koncu novembra skoro 1,8 miliardy eur
Využívanie financií Európskej únie na projekty v Integrovanom regionálnom operačnom programe (IROP) v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020 dosiahlo k 30. novembru takmer 1,8 mld. eur. Je to 92,6 % z celkovej alokácie tohto programu cez 1,9 mld. eur. Čerpanie starých eurozdrojov oproti koncu októbra vzrástlo o 141,4 mil. eur a miera o 7,3 percentuálneho bodu.

Po výmene vlády a vedenia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) sa čerpanie v novembri v porovnaní s októbrovým objemom nad 78 mil. eur zrýchlilo. Vyplýva to z informácií o využívaní európskych štrukturálnych a investičných fondov na portáli ministerstva investícií, ktoré uvedený program riadi. Za jedenásť mesiacov tohto roka využívanie prostriedkov EÚ v IROP dosiahlo 748,7 mil. eur, vzrástlo skoro o 72 %, pričom mesačný priemer bol cez 68 mil. eur. Podiel čerpania sa od začiatku roka zvýšil skoro o 39 percentuálnych bodov. Do konca roka zostávalo v programe minúť z europeňazí podľa stavu koncom novembra vyše 144 mil. eur, čiže 7,5 % alokácie. Domáce spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu bolo ku koncu minulého mesiaca v objeme bezmála 243 mil. eur, čo je 87,6 % z viac ako 277 mil. eur.

Zazmluvnené prostriedky EÚ v IROP vo výške cez 2,3 mld. eur presiahli celkovú určenú sumu o 20 %, výzvy v objeme nad 3,3 mld. eur sú vyššie o 72 %. Minister investícií Richard Raši (Hlas-SD) kritizoval bývalú šéfku tohto rezortu Veroniku Remišovú (Za ľudí) za zamluvnenie viac zdrojov na projekty v IROP ako boli k dispozícií finančné zdroje. „Ak ich prijímatelia dokončia, túto sumu bude musieť Slovenská republika preplatiť zo štátneho rozpočtu,“ upozornil Raši s tým, že zvažoval voči Remišovej trestnoprávne dôsledky.

„Pani Remišovej by som rád vysvetlil, že eurofondy nemôže medzi operačnými programami presúvať ako sa jej zachce, preto máme viac ako jednu miliardu eur stále nevyčerpanú,“ uviedol minister. Remišová tvrdila, že zazmluvnenie väčšieho objemu peňazí ako disponibilná suma v eurofondoch je opatrenie, ktoré členským štátom priamo odporúča Európska komisia práve preto, aby vyčerpali všetky eurofondy a nič neprepadlo. Mnohé členské štáty to podľa exministerky a súčasnej poslankyne aj využívajú. „Už len fakt, že súčasné vedenie MIRRI kritizuje, že je zazmluvnený väčší objem peňazí, dokazuje, že o riadení eurofondov nevedia ani základné veci,” podotkla Remišová a dodala, že Raši ohrozuje dočerpanie eurofondov. IROP je podľa objemu piaty najväčší z 11 programov, vrátane Programu rozvoja vidieka. Podľa úrovne čerpania zdrojov EÚ v závere novembra bol na piatom mieste, na základe podielu zazmluvnenia zdrojov na prvej priečke. V starých eurofondoch je zazmluvnený vyšší objem zdrojov EÚ ako je alokácia v piatich z 11 programov. Celkovo bolo ku koncu novembra zazmluvnených o 6 % viac prostriedkov oproti záväzku, najviac v IROP a v programe Integrovaná infraštruktúra s kontrahovaním zhruba o pätinu viac zdrojov.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu