Na projekty cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou pôjde 73 miliónov eur


Dátum: 16.11.2022

Obrázok k aktualite Na projekty cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou pôjde 73 miliónov eur
Dobrá spolupráca so susedskými štátmi je pre Slovensko dôležitá. Európska komisia schválila štvorstranný program cezhraničnej spolupráce Interreg NEXT na nové programové obdobie. Z rozpočtu na cezhraničnú spoluprácu Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny vo výške viac ako 73 miliónov eur sa podporia i projekty, ktoré zvýšia kvalitu života v slovensko-ukrajinskom pohraničí. Úlohu národného orgánu v programe plní Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a prvé výzvy vyhlási v závislosti od vývoja na Ukrajine, najneskôr však počas budúceho roka.
 
„Program Interreg NEXT je jedinečný v tom, že vytvára podmienky na cezhraničnú spoluprácu štvorice susediacich štátov súčasne. Pohraničné regióny Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny majú vďaka nemu viac príležitostí na vytváranie spoločných projektov, ktoré zlepšujú kvalitu života a služby pre ich obyvateľov a aj pre návštevníkov,“ uviedla vicepremiérka a ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová.
 
Kľúčové oblasti spolupráce v programe Interreg NEXT sú v programovom období 2021 - 2027:
 
  1. Odolný a zelený región (životné prostredie)
  2. Zdravý a atraktívny región (sociálna oblasť)
  3. Spolupracujúci hraničný región (inštitucionálna spolupráca)
 
„Pokračujeme v ochrane životného prostredia a v prevencii pred prírodnými katastrofami a ich následkami. Popri starostlivosti o prírodné bohatstvo chceme spoločnými silami lepšie chrániť aj kultúrne dedičstvo a vytvárať vhodné podmienky na rozvoj udržateľného cestovného ruchu. Najmä pre našich východných susedov, vo vojnou zničenej Ukrajine bude veľmi dôležitá podpora zdravotníckych a sociálnych projektov. Napríklad môže ísť o humanitárne projekty na pomoc Ukrajine, ako je spolupráca zdravotníckych zariadení, vzdelávanie zdravotníkov a podpora rôznych sociálnych služieb,“ konkretizovala vicepremiérka.
 
 
V programovom období 2014 – 2020 sa do cezhraničnej spolupráce Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny z programu NEXT investovalo spolu 74 miliónov eur, z toho išlo približne 13 miliónov eur slovenským prijímateľom. Spolu sa zrealizovalo alebo ešte stále realizuje 80 projektov, z ktorých sú slovenskí prijímatelia zastúpení v 39 projektoch.
 
Z programu sa medzi iným dlhodobo podporujú projekty Slovenskej asociácie cystickej fibrózy. Napríklad vďaka projektu MODE CF SK UA sa v Košiciach a západoukrajinskom Ivano-Frankivsku zlepšia podmienky pre dlhodobú pravidelnú liečbu a starostlivosť o pacientov s chronickou cystickou fibrózou. Do miestnych centier cystickej fibrózy sa nakúpia špeciálne medicínske prístroje a podporí sa vzdelávanie zdravotníkov, pacientov a ich rodín o tomto ochorení.
 
Podporu získal i projekt významný pre zachovanie historického a kultúrneho dedičstva v slovensko-ukrajinskom pohraničí. Košická nezisková organizácia Perly Gotickej cesty a Gréckokatolícka eparchia z ukrajinského Mukačeva v rámci neho zrekonštruovali Urbanovu vežu v Košiciach a obnovili interiér Katedrály Svätého kríža gréckokatolíckej cirkvi v Užhorode.
 
Budujú sa tiež cyklotrasy na slovensko-ukrajinskom pohraničí. V rámci projektu Karpatská mobilita vzniknú dva cyklookruhy - na slovenskej strane ide o Poloniny Trail a na ukrajinskej Užanský trail.
 

Skočiť na hlavné menu