Na projekt EHMK 2026 bude alokovaných 20 až 30 miliónov eur


Dátum: 16.01.2020

Obrázok k aktualite Na projekt EHMK 2026 bude alokovaných 20 až 30 miliónov eur
Na projekt Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 bude v rámci nového programového obdobia 2021-2027 alokovaných 20 až 30 miliónov eur (EÚ). Zároveň bude možné navýšiť eurofondové zdroje o ďalšie prostriedky zo štátneho rozpočtu či presunom v rámci prioritných osí v operačnom programe. Uviedol to podpredseda vlády SR  pre informatizáciu a investície Richard Raši na štvrtkovom spoločnom tlačovom brífingu s ministerkou kultúry SR Ľubicou Laššákovou (obaja Smer-SD ) v súvislosti s európskou a štátnou podporou Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) 2026, ktorým sa spolu s jedným fínskym stane i jedno slovenské mesto.

Obaja vyzvali samosprávy, aby sa prihlásili do výberu. "Titul EHMK znamená nielen získať také peniaze na kultúru a kultúrnu infraštruktúru, aké by mesto inak nedostalo, ale aj kontinuálny rozvoj mesta a regiónu,“ zdôraznil vicepremiér. Pripomenul v tejto súvislosti príklad Košíc, ktoré získali ako prvé slovenské mesto titul EHMK v roku 2013. "Opravili sa budovy, ktoré dostali novú funkcionalitu, zanedbané či nevyužité verejné priestory sa stali miestom pre rozvoj kultúry i komunít,“ upozornil vtedajší primátor Košíc. Zvýraznil aj markantný ekonomický benefit. "Projekt vygeneroval 160 miliónov eur, vytvoril takmer 1500 pracovných miest, a čo je podstatné, trvalo udržateľných miest v oblasti kultúry, turizmu i služieb,“ zdôraznil Raši.

Ministerka pripomenula, že výzvu prihlásiť kandidatúru na EHMK 2026 zverejnil rezort kultúry 17. decembra 2019 a slovenské  mestá majú desaťmesačnú lehotu na podanie prihlášky. "Na konci tohto roka sa uskutoční tzv. predbežný výber, na konci roka 2021 by už malo byť známe, ktoré slovenské mesto bude mať titul EHMK 2026,“ ozrejmila Laššáková. "V celom procese výberu má ťažiskové postavenie skupina nezávislých odborníkov zložená z desiatich európskych odborníkov a dvoch slovenských expertov," dodala. Pripomenula aj to, že držiteľ titulu EHMK 2026 pri splnení všetkých podmienok získa aj peňažnú cenu Meliny Mercouriovej vo výške 1,5 milióna eur, ktorú Európska komisia udelí zo zdrojov programu Kreatívna Európa najneskôr do konca marca 2026.

 Bližšie informácie môžu slovenské mestá získať na informačnom dni, ktorý MK organizuje v piatok 17. januára aj za účasti predstaviteľov Európskej komisie, ale aj zástupcov organizačného štábu EMHK v Košiciach.

Akcia EHMK od svojho vzniku v roku 1985 pomáha upevňovať povedomie o úlohe kultúry v živote miest a chráni a propaguje rôznosť kultúr v Európe. Titul sa každoročne udeľuje jednému mestu z pôvodnej členskej krajiny a jednému z novej členskej krajiny EÚ, po roku 2020 budú v niektorých rokoch za EHMK vyhlásené až tri európske sídla.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu