Na digitalizáciu pôjde z plánu obnovy až 20 percent prostriedkov


Dátum: 22.09.2020

Obrázok k aktualite Na digitalizáciu pôjde z plánu obnovy až 20 percent prostriedkov
IT Asociácia Slovenska chce vedieť, ako bude Slovensko reagovať na záväzok Európskej komisie investovať do digitalizácie až pätinu prostriedkov, ktoré sú

Európske združenie IT firiem a asociácií DigitalEurope podporuje zámer Európskej komisie, aby až 20 percent prostriedkov zo záchranného covidového balíčka smeroval do digitalizácie a na zelenú obnovu Európy. „Európa túto šancu nesmie premárniť a musí čím skôr začať s realizáciou plánu. Ak dokážeme peniaze investovať rozumne, máme šancu vyjsť z tejto krízy silnejší ako kedykoľvek predtým,“ povedala generálna riaditeľka DigitalEurope Cecilia Bonefeld-Dahlová
.

Podľa združenia koronakríza ukázala, že Európa urýchlene potrebuje nové investície. Aj preto DigitalEurope ešte v júni 2020 predstavila plán obnovy, v ktorom stanovila 5 kľúčových oblastí: digitalizácia malých a stredných podnikov, digitálne zručnosti a vzdelávanie, inteligentná energetika a zelené technológie, rýchla a bezpečná konektivita a nové technológie v zdravotníctve. Tieto priority vytvoria nové pracovné miesta, podporia hospodársky rast a stanú sa základom pre inkluzívnejšiu, prosperujúcu a zelenú Európu.

„Dobrou správou je, že v Európe sa niekoľko takýchto projektov už realizuje. Potrebujeme však jasnú víziu a prostriedky, aby sme ich dokázali nasadzovať vo väčšej miere. A zároveň je nevyhnutné, aby sa na napĺňaní tejto vízie spoločne podieľali všetci lídri z európskych inštitúcií, členských štátov, a samozrejme, aj predstavitelia súkromného sektora,“ dodala C. Bonefeld-Dahlová.

IT Asociácia Slovenska (ITAS) ako člen DigitalEurope sa k výzve domovskej organizácie pripojila. Podľa prezidenta ITAS Emila Fitoša je navýšenie prostriedkov na digitalizáciu krok správnym smerom. „Už v júni sme prostredníctvom oficiálneho listu oslovili viacerých ministrov našej vlády, aby digitalizácii Slovenska venovali náležitú pozornosť,“ dodal Emil Fitoš.

ITAS očakáva od slovenských štátnych inštitúcií predstavenie jasného plánu obnovy Slovenska. Chce zároveň vidieť, ako bude Slovensko reagovať na záväzok Európskej komisie investovať do digitalizácie až pätinu prostriedkov, ktoré sú vyčlenené na reformný plán obnovy.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu