Na cyklotrasu za asi 1,58 milióna eur žiada Prievidza peniaze z IROP


Dátum: 22.06.2017

Obrázok k aktualite Na cyklotrasu za asi 1,58 milióna eur žiada Prievidza peniaze z IROP
Na vybudovanie cyklotrasy medzi Prievidzou a Bojnicami žiada prievidzská samospráva financie z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Náklady na realizáciu dopravného spojenia v dĺžke takmer šesť kilometrov predstavujú približne 1,58 milióna eur.

      Pôvodne sa o financie na výstavbu cyklotrasy chceli samosprávy oboch miest uchádzať spoločne. Výzva, do ktorej sa prievidzská radnica už zapojila, však neumožňuje inštitút partnerstva. Na svojich ostatných rokovaniach uplynulý týždeň preto mestské zastupiteľstvá Bojníc a Prievidze odsúhlasili úpravu zmluvy o spolupráci a výpožičku, respektíve podnájomnú zmluvu k pozemkom, kadiaľ by mala cyklotrasa viesť.

      "Cyklotrasa má byť súčasťou dopravnej infraštruktúry a nie turistickou cyklotrasou," povedal viceprimátor Prievidze Ľuboš Maxina.

      Samosprávy tiež čiastočne upravili pôvodnú plánovanú trasu dopravného napojenia. Jej približne 0,5 kilometra sa bude nachádzať v katastrálnom území Bojníc, zvyšná časť na katastrálnom území Prievidze. Povedie po oboch brehoch rieky Nitra, pričom pozostáva z troch hlavných vetiev, ktoré sa stretávajú v mestskom parku v blízkosti vstupu do areálu golfového ihriska. Jej súčasťou budú i dve lávky pre cyklistov a pre peších, tiež štyri odpočívadlá.  

      "Samotný projekt pre účely stavebného povolenia bol spracovaný ďaleko rozsiahlejšie, my sme z neho však mohli vybrať len tú časť, ktorá bezprostredne súvisí s podmienkami splnenia výzvy, to znamená, aby zabezpečila dopravnú infraštruktúru," ozrejmil Maxina. Druhá časť projektu podľa neho hovorí o ďalších trasách, pričom v severnej časti mesta by mohla nadviazať na cyklotrasu, ktorú pripravuje Trenčiansky samosprávny kraj medzi Novákmi a Handlovou.

      O financie na realizáciu prvej etapy cyklotrasy žiada Prievidza z výzvy, ktorú vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a je zameraná na zvýšenie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy na celkovom počte prepravených osôb. Celkové oprávnené výdavky projektu predstavujú 1.581.126,39 eura, nenávratný finančný príspevok (NFP) 1.502.070,07 eura. Na spolufinancovaní investície by sa mala Prievidza podieľať sumou 79.056,32 eura. "Ak vychádzame zo skutočností, že len jedna mostová lávka, ktorú sme financovali s mestom Bojnice, stála približne 100.000 eur, tak si myslím, že je to dobrý projekt, ktorý prinesie nielen vyšší komfort pre ekológiu, mobilitu ľudí, ale i odľahčenie napätej dopravnej situácie v našom meste," skonštatoval prievidzský viceprimátor.

      Samotný začiatok realizácie v prípade úspešnej žiadosti predpokladá Prievidza budúci rok.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu