N. Milanová: Na opravu pamiatok chceme získať európske zdroje


Dátum: 10.07.2020

Obrázok k aktualite N. Milanová: Na opravu pamiatok chceme získať európske zdroje
V prípade, že nebude v štátnom rozpočte toľko prostriedkov, koľko schválila ešte predchádzajúca vláda na veľké rekonštrukcie kultúrnych pamiatok a stavieb, Ministerstvo kultúry (MK) SR je rozhodnuté zabojovať o čo najväčší balík z eurofondov na plánované investície. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) to uviedla na štvrtkovom stretnutí s novinármi, na ktorom predstavovala vízie a plány rezortu na najbližšie obdobie.

"My sme investičný plán rekonštrukcií, tak ako to bolo v prípade  Krásnej Hôrky, Spišského hradu či Slovenskej národnej galérie, predložili pánovi ministrovi financií. Ešte nemáme definitívne stanovisko, či sa nájde požadovaný objem prostriedkov,“ uviedla Milanová. "Stále zatiaľ rátame s tým, že tieto akcie budú financované zo štátneho rozpočtu. Ak by to nebolo v dôsledku dosahov koronakrízy možné, budeme robiť všetko preto, aby sme mohli využiť čo najväčší objem z fondov EÚ," zdôraznila. Ministerka priznala, že i v tomto by Slovensku pomohlo, ak by v Bruseli schválili plánovaný fond obnovy EÚ, z ktorého by mohlo Slovensko, podľa súčasných prepočtov, získať až osem miliárd eur. Európske zdroje z fondu obnovy i z nového programového obdobia plánuje vo všeobecnosti MK použiť v čo najväčšej miere na znižovanie 5,5 miliardy veľkého investičného dlhu v obnove pamiatok.

O rekonštrukcii Krásnej Hôrky i nevyhnutnej sanácii Spišského hradu hovorila ministerka vo štvrtok aj v pléne NR SR. Zvýraznila v tejto súvislosti nielen význam kultúrneho a historického dedičstva, ale aj na vplyv pamiatok na rozvoj regiónov.

Vláda na komplexnú revitalizáciu hradu Krásna Hôrka vyčlenila v júli 2019 takmer 35 miliónov eur, pričom odobrila aj čerpanie prostriedkov podľa etapizácie obnovy pamiatky. Na konci októbra 2019 schválila 4,8 milióna eur na sanáciu havarijného stavu Spišského hradu, jeho románskeho a západných palácov. V januári 2020 kabinet schválil aj aktualizovaný rozpočet na rekonštrukciu SNG, ktorý bol podľa znaleckého odhadu stanovený na 69.527.402 eur s DPH.​

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu