MZ chce obnoviť malé zdravotné ambulancie, zverejnilo výzvu, pomôžu eurofondy


Dátum: 10.04.2018

Obrázok k aktualite MZ chce obnoviť malé zdravotné ambulancie, zverejnilo výzvu, pomôžu eurofondy
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce mimo okresných a krajských miest obnoviť myšlienku malých zdravotných ambulancií v regiónoch. Ich nástupcami majú byť centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti, v danej oblasti by na jednom mieste združovali všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov.

 Rezort plánuje dať na inováciu takýchto ambulancií peniaze z eurofondov, v pondelok zverejnil výzvu na predkladanie projektových zámerov, vyčlenil na ňu 70 miliónov eur. "Oprávnenými žiadateľmi o eurofondy môžu byť obce alebo vyššie územné celky v spolupráci s poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti," povedala hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.

 Rezort verí, že sa im takto podarí získať chýbajúcich lekárov aj do odľahlejších miest. "Chceme takto zvýšiť počet lekárov primárneho kontaktu, ako aj špecialistov v danom mieste, zefektívni sa tým manažment pacienta," povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD). V integrovaných centrách má byť podľa nej pre pacienta dostupný minimálne jeden všeobecný lekár, ako aj špecialisti so zameraním podľa potrieb regiónu.

 "Vnímame potreby regiónov komplexne, a preto bude možné v centrách vytvoriť ambulantnou formou aj priestor pre poskytovanie sociálnych služieb," vysvetlila Kalavská.

Maximálna výška príspevku na jeden projekt je 700.000 eur, finančná spoluúčasť prijímateľov na uskutočnenie projektu je päť percent z celkových oprávnených nákladov. Projektové zámery je možné predkladať do 8. júna, kedy bude výzva uzavretá. Proces výberu možno nájsť na oficiálnom webe rezortu.

O zriadení centier hovorilo ministerstvo už za predchádzajúcej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Ich koncept predstavilo pod vedením Zuzany Zvolenskej v októbri 2014. Chcelo tak zvýšiť počet lekárov na jednom mieste v danom mikroregióne. Na ich vybudovanie sa rovnako mali použiť eurofondy.

Zdroj. TASR

Skočiť na hlavné menu