Moldava nad Bodvou: Projekt o modrotlači by mohol pomôcť aj podnikaniu


Dátum: 10.08.2020

Obrázok k aktualite Moldava nad Bodvou: Projekt o modrotlači by mohol pomôcť aj podnikaniu
Moldava nad Bodvou získa na realizáciu podrobného etnografického a archívneho výskumu o modrotlači v meste 41.000 eur. Pre TASR to uviedla hovorkyňa radnice Jana Kovácsová s tým, že sa im podarilo uspieť v cezhraničnom projekte. Pomôcť by to mohlo aj podnikaniu, vzniknúť by mali napríklad suveníry s motívmi moldavskej modrotlače.


Modrotlačiarenské dielne boli v minulosti rozšírené aj na území Slovenska, no s nástupom priemyselnej výroby plátna postupne zanikali. Touto technikou sa v Moldave nad Bodvou podľa nej kedysi zaoberala rodina Finkeiovcov. „Zopár schátralých náhrobných kameňov na cintoríne, takmer stovky krásnych pečiatok v Kováčskej vyhni a miestny názov Tintafuzo dokazovali, že toto remeslo tu kedysi muselo mať svojich majstrov,“ povedala. Strohé informácie o tom podľa nej zistili v storočných záznamoch v matrike.

Prostredníctvom programu cezhraničnej spolupráce SK-HU z Fondu malých projektov, ktorý na Slovensku zastrešuje Európske združenie územnej spolupráce EZUS Via Carpatia, sa má okrem výskumu v Moldave nad Bodvou realizovať aj výskum o histórii tkania súkna v partnerskom meste Encs. Z výskumov vzniknú dve putovné výstavy, konferencia s ukážkami remesiel, ale aj exkurzia po modrotlačiarenských dielňach na Slovensku a v Maďarsku. „Práve putovanie je reminiscencia na tzv. vandrovku, ktorú museli absolvovať tovariši, ak sa chceli stať majstrami vo svojom remesle a zapísať sa do cechu modrotlačiarov. Napríklad aj do toho v Spišských Vlachoch, z ktorého pravdepodobne pochádza aj praotec posledných Finkeovcov v Moldave nad Bodvou Emerikus Fink,“ uviedla Kovácsová.

 V rámci projektu Modrotlač - džínsovina monarchie tiež plánujú zorganizovať medzinárodnú súťaž, z ktorej by mali vzísť návrhy na suveníry s motívmi moldavskej modrotlače, ale aj registrácia značiek, ktoré poskytnú základ ku kreatívnemu spracovaniu tejto témy. „História sa spojí so súčasnosťou a značkou patriacou pod UNESCO už možno posilňovať nielen identitu obyvateľov Moldavy, ale aj rozvíjať podnikateľské zámery,“ dodala.

Zámer projektu schválilo mestské zastupiteľstvo vlani v decembri, tento mesiac by poslanci na svojom rokovaní mali odobriť podpis zmluvy a spolufinancovanie vo výške 4375 eur.
 
Zdroj: TASR
Skočiť na hlavné menu