Modranský kaštieľ sa na jeseň stane kultúrnym centrom pre celý región


Dátum: 26.07.2022

Obrázok k aktualite Modranský kaštieľ sa na jeseň stane kultúrnym centrom pre celý región

Modranský kaštieľ v okrese Pezinok sa na jeseň stane kultúrnym centrom pre celý región. Ako informuje na svojej webovej stránke Bratislavský samosprávny kraj (BSK), bratislavský región získa rekonštrukciou kaštieľa v Modre nové priestory pre podujatia, vzdelávacie či kultúrne aktivity, umelcov, žiakov, študentov, členov cechov, vinárov, vinohradníkov, ale aj verejnosť. Celkový rozpočet projektu je 2,1 mil. eur, z toho cena stavebných prác na kaštieli je 1,9 mil. eur.

Nové kultúrne centrum v modranskom kaštieli podporí lokálne kultúrne hodnoty, tradičné remeslá, produkty a gastronómiu. „Budovu, kde sídli aj župné Malokarpatské osvetové stredisko, sme zrekonštruovali, vymenili strechu a okná, revitalizujeme záhradu,“ vysvetľuje predseda BSK Juraj Droba. Ako dodáva, kaštieľ už vstupuje do kolaudačného procesu, záhradu plánujú dokončiť do konca roka. „Vybavenie je bezbariérové a moderné, avšak každý úkon bol pod prísnym dohľadom Krajského pamiatkového úradu," doplnil.

V kaštieli vznikne nový priestor pre malé javiskové formy, vináreň s vlastnou pivnicou, kde sa môžu prezentovať lokálni vinári, reprezentatívny priestor pre oficiálne návštevy BSK či ateliéry. Novinkou je digitalizácia vzácnych predmetov. Rekonštrukciu vykonávajú v rámci projektu HERITAGE SK-AT, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko. Vynovený kaštieľ by mal byť prístupný začiatkom októbra.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu