Modra: Huncokársky cintorín bude mať nové oplotenie Bratislav


Dátum: 30.09.2023

Obrázok k aktualite Modra: Huncokársky cintorín bude mať nové oplotenie Bratislav
Huncokársky cintorín, nachádzajúci sa uprostred lesa v rekreačnej oblasti Modra-Piesok, bude mať nové oplotenie. Informuje o tom mesto Modra na sociálnej sieti. "Na projekt sme získali nenávratný finančný príspevok 22.311 eur z Programu rozvoja vidieka SR 2014 - 2020.

ielo bude hotové do začiatku novembra," uvádza samospráva. Spresňuje, že na oplotení najväčšieho zachovaného huncokárskeho cintorína na Slovensku bude potrebné vymeniť drevené stĺpiky i betónové pätky, kotviace prvky si tiež vyžadujú ošetrenie proti hrdzi. "Našou snahou je zachovať pôvodnú jednoduchú architektúru cintorína s použitím smreku červeného ako materiálu, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom a hnilobe," dodáva mesto.

Huncokári - bavorskí a tirolskí drevorubači prišli na územie Malých Karpát v polovici 18. storočia. Žili izolovane od domáceho obyvateľstva v prenajatých drevorubačských domoch. Venovali sa práci v lese a prírodu mali v úcte. Miestni týchto ľudí nazývali huncokári podľa nemeckého slova holzhacker - drevorubač. Huncokári boli úzko spoločensky i kultúrne zomknutí, dorozumievali sa vlastným nemeckým dialektom, uctievali vlastných patrónov.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu