Mladí reportéri pre životné prostredie triumfovali na medzinárodnom fóre


Dátum: 06.07.2022

Obrázok k aktualite Mladí reportéri pre životné prostredie triumfovali na medzinárodnom fóre
Slovenskí Mladí reportéri pre životné prostredie opäť zažiarili v medzinárodnej súťaži Young Reporters for the Environment (YRE) 2022. V silnej konkurencii získali dve prvé, dve druhé a jedno tretie miesto. Informoval o tom Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít v Trenčíne.

Do medzinárodného kola nominovalo 35 krajín zapojených v programe celkom 230 prác, ktoré zvíťazili v národnom kole. Zo Slovenska postúpilo celkom 11 prác, z toho deväť sa prebojovalo do užšieho finále.

Články, fotografie a videá hodnotila medzinárodná porota, zložená z profesionálov v oblasti environmentálnej žurnalistiky, spoločenskej zodpovednosti firiem a vzdelávania pre trvalo udržateľný rozvoj. Zasadnutie poroty sa konalo v hybridnej forme 30. júna v Kodani.

Prvenstvo v kategórii článok 11 – 14-ročných získali Cintia Izabela Mrvová, Hana Holbusová z Gymnázia Dubnica nad Váhom za článok Netopiere nestratili svoje útočisko. V kategórii fotopríbeh triumfovala Hana Noščáková (SOŠPg Bullova Bratislava) za sériu fotografií Žabie taxi.

Druhé miesto v kategórii video si medzi 11 – 14-ročnými odniesla Hanka Zubová (Súkromná základná škola Nová Dubnica) a medzi 19 – 25-ročnými Mária Jánošíková (Prírodovedecká fakulta Masarykovej univerzity v Brne).
 
Jediný bronz pre Slovensko získal Michal Mazánik, (UCM Trnava), medzi 19 – 25-ročnými reportérmi oslovil porotu článkom Skončí sa pokoj v Zátoke pokoja?

Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je certifikovaný vzdelávací program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education - FEE), určený mladým ľuďom vo veku 11 - 25 rokov. Do programu je zapojených viac ako 490.000 reportérov zo 42 krajín z celého sveta.

Na Slovensku program koordinuje trenčianske Centrum environmentálnych aktivít, garantom je sieť organizácií Špirála, ktorá združuje neziskové mimovládne organizácie.

Zdroj:TASR

Skočiť na hlavné menu