MIRRI SR: Premiér Fico podporuje myšlienku rezortu, aby čo najviac peňazí z eurofondov išlo do regiónov


Dátum: 25.04.2024

Obrázok k aktualite MIRRI SR: Premiér Fico podporuje myšlienku rezortu, aby čo najviac peňazí z eurofondov išlo do regiónov
Predseda vlády SR Robert Fico ocenil spôsob komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) pod vedením Richarda Rašiho s regiónmi. Podporuje myšlienku, aby sa do miest, obcí a vyšších územných celkov dostalo čo najviac peňazí, o ktorých môžu samosprávy rozhodovať. Uviedol to po pracovnej návšteve na pôde MIRRI SR.

V rokoch 2024 a 2025 sa uskutoční revízia európskych fondov, vďaka ktorej bude môcť prísť k presunom peňazí. „Podporujem a budem podporovať myšlienku, ktorú toto ministerstvo presadzuje, aby čo najviac peňazí išlo do regiónov a aby aj samotné samosprávy, či už miestne alebo regionálne, mali viac peňazí, ktoré môžu použiť vo svojom priestore,“ vyhlásil predseda vlády.

MIRRI SR patrí podľa premiéra Fica z pohľadu mobilizácie zdrojov, ku ktorej v roku 2024 musí prísť, za rozhodujúce. Pripomenul, že Slovenská republika ako členský štát Európskej únie môže čerpať pomerne významné finančné objemy z európskych fondov. „Požiadal som pána ministra, ak idú robiť revíziu alebo dávať návrhy na presun peňazí v rámci európskych fondov, aby myslel na mobilizáciu zdrojov, ktorá musí nastať, v opačnom prípade budeme mať obrovský problém vrátiť sa na cest
ku k približovania sa k priemernej životnej úrovni Európskej únie,“
uviedol Fico.

„Musím sa vyjadriť k tomu, čo  sme našli po vláde, ktorá odišla, ku koncu minulého roku aj v oblasti čerpania európskych fondov. Jeden údaj hovorí za všetko. Pokiaľ ide o nové finančné obdobie, teda roky 2021 až 2027, predchádzajúce tri vlády urobili iba 27 výziev, nové vedenie ministerstva, ktoré je tu teraz, za päť mesiacov pripravilo 90 výziev. Niekoľko miliárd je doslova pripravených na investovanie a chcem oceniť tento pokrok, pretože toto ministerstvo bolo motorom aj pri novom zákone o verejnom obstarávaní. Považujem ho za jeden z najpodstatnejších legislatívnych prvkov nielen tejto našej vlády, ale v porovnaní s minulosťou, aj ostatných vlád,“ podotkol premiér Fico.

Minister investícií Richard Raši pripomenul, že MIRRI SR má splnenú väčšinu bodov z programového vyhlásenia vlády. „Začali sme novú éru komunikácie so starostami a primátormi hneď po našom nástupe na historicky prvom kongrese v Poprade s viac ako 1300 primátormi. Do programového vyhlásenia vlády sme dali priority, ktoré nadefinovali regióny. Máme za sebou 12 rezortných dní mimo výjazdových rokovaní vlády a stretli sme sa so stovkami primátorov a starostov v rôznych kútoch Slovenska. Zjednodušilo sa čerpanie eurofondov, pripravili sme novelu zákona o verejnom obstarávaní a budeme ju upravovať tak, aby verejné obstarávanie nebolo hrozbou,“ zhodnotil minister Raši. 

Šéf rezortu investícií informoval tiež o založení Rady pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ, ktorá bude platformou pre permanentný dialóg s vládou, ako aj o pripravovanom zrušení zadlženej štátnej akciovky Slovensko IT. Témou boli aj plánované výzvy, napríklad na obnovu národných kultúrnych pamiatok, na rozvoj regionálneho školstva či na miestne komunikácie.

Skočiť na hlavné menu