MIRRI SR: Pracovná skupina preverí korekcie schválených eurofondových projektov BBSK


Dátum: 30.10.2023

Obrázok k aktualite MIRRI SR: Pracovná skupina preverí korekcie schválených eurofondových projektov BBSK
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie preverí korekcie schválených eurofondových projektov Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), v rámci ktorých má kraj vrátiť 1,89 milióna eur. Minister Richard Raši (Hlas-SD) poveril štátneho tajomníka Michala Kaliňáka, aby zorganizoval pracovnú skupinu, ktorá korekcie preverí.

Pracovná skupina zložená zo zástupcov ministerstva a Banskobystrického samosprávneho kraja sa zíde už tento týždeň. „Pripravované rokovanie pracovnej skupiny má za cieľ nájsť cestu, ako efektívne čerpať európske peniaze a nie trestať úspešných žiadateľov,“ uviedol Raši. Dodal, že už v piatok dal generálnym riaditeľom na ministerstve pokyn, aby pripravili výrazné zjednodušenie čerpania eurofondov.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter v piatok informoval, že kraj musí vrátiť časť eurofondov z viacerých projektov v celkovej výške spolu 1,89 milióna eur. Toto rozhodnutie mu zaslalo bývalé vedenie ministerstva a kraj ho považuje za absurdné. Vyslovil aj podozrenie, že ide o účelové konanie, lebo existuje podozrenie, že rezort investícií zazmluvnil viac percent zdrojov ako bola reálna alokácia. Korekcie sa týkajú aj iných samospráv. Lunter uviedol, že zvažuje aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu