Ministerstvo životného prostredia predstavilo web dnesdycham.sk,


Dátum: 10.11.2020

Obrázok k aktualite Ministerstvo životného prostredia predstavilo web dnesdycham.sk,
Na novej webovej stránke dnesdycham.sk môže široká verejnosť nájsť údaje o aktuálnej kvalite ovzdušia na území SR. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

"Chceme prispieť k tomu, aby občania jednoduchým spôsobom každý deň zistili, či v ich regióne nie sú prekročené hraničné hodnoty emisií," uviedol minister s tým, že na SR žije v škodlivom prostredí milión Slovákov. Spustenú webovú aplikáciu vníma aj ako apel na zmenu v prístupe k životnému prostrediu.

Informácie o kvalite ovzdušia pochádzajú zo staníc kontroly ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Momentálne ich je dovedna 38. "Je to stále málo, som rád, že SHMÚ otvorí ďalšie," spresnil. Vzduch je podľa Budaja najčastejšie znečistený oxidmi síry, ktoré pochádzajú najmä z energetiky a priemyslu.

Informácie o kvalite ovzdušia prezentuje nový web prostredníctvom interaktívnej mapy SR. "Laik sa dostane ľahko k informáciám, aká znečisťujúca látka je v ovzduší prekročená. Sú vysvetlené aj limity jednotlivých látok," ozrejmil generálny riaditeľ SHMÚ Martin Benko s tým, že kontrola kvality ovzdušia je jednou z troch hlavných aktivít, ktoré vykonáva SHMÚ.

Internetová stránka vznikla na základe spolupráce Ministerstva životného prostredia SR so Slovenskou agentúrou životného prostredia a SHMÚ.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu