Ministerstvo vnútra schválilo projekt na zmiernenie dosahov pandémie v MRK


Dátum: 19.10.2020

Obrázok k aktualite Ministerstvo vnútra schválilo projekt na zmiernenie dosahov pandémie v MRK
Ministerstvo vnútra (MV) SR schválilo národný projekt Korona te merel (Porazíme koronu) zameraný na zmiernenie dosahov ochorenia COVID-19 v marginalizovaných rómskych komunitách (MRK). Podporí ho z operačného programu Ľudské zdroje. Prijímateľom príspevku vo výške 1,24 milióna eur je štátna príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny. TASR o tom informoval tlačový odbor MV SR.

„Podmienky v týchto komunitách a životný štýl ich obyvateľov pôsobia na zdravie človeka zväčša negatívne. Riešením je vzdelávanie, osveta a primárna pomoc v ťažkej situácii, nie odsudzovanie. Práca nadšencov a odborníkov, ktorí sa do toho pustili, je neoceniteľná, treba ich podporiť,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Primárnym zameraním projektu je prevencia, najmä monitorovanie a osveta. "Projekt však pamätá aj na zmierňovanie dosahov zavlečenia pandémie COVID-19 do marginalizovaných rómskych komunít v dlhodobom horizonte, čo je medziiným včasná identifikácia prieniku ochorenia do komunity a prevencia jeho šírenia. Rovnako podpora obyvateľov postihnutých ochorením, podpora pri karanténnych opatreniach a v prístupe k zdravotnej starostlivosti," priblížil rezort. Cieľom je uchrániť pred závažnými negatívnymi zdravotnými a socioekonomickými dosahmi pandémie nielen samotných obyvateľov MRK, ale aj obce a regióny, v ktorých sa nachádzajú.

Projektové aktivity budú prebiehať v siedmich krajoch Slovenska s výnimkou Bratislavského kraja. Úlohy budú plniť asistenti a koordinátori podpory zdravia priamo v cieľových komunitách projektu.

 MV SR je sprostredkovateľským orgánom pre Operačný program Ľudské zdroje.


Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu