Ministerstvo obrany získalo 2,7 milióna na sanáciu environmentálnych záťaží v kasárňach


Dátum: 27.12.2019

Obrázok k aktualite Ministerstvo obrany  získalo 2,7 milióna na sanáciu environmentálnych záťaží v kasárňach
Ministerstvo obrany (MO) SR získalo viac ako 2,7 milióny eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia na sanáciu environmentálnych záťaží v kasárňach Sliač a Jamník-Mokraď. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Danka Capáková.

Všetky sanačné práce, odborný geologický posudok aj mzdy pre zamestnancov projektu budú financované z eurofondov, uviedla hovorkyňa rezortu.

„Vďaka ďalším dvom úspešným projektom odstránime škody na životnom prostredí, ktoré vznikli ešte v rokoch 1957 - 1989. Ziskom peňazí z eurofondov zároveň šetríme finančné prostriedky nášho rezortu, ktoré sa tak môžu použiť napríklad na modernizačné projekty,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Pripomenul, že rezort už získal na sanáciu environmentálnych záťaží celkovo takmer deväť miliónov eur v roku 2019. Za ne MO zrealizuje sanáciu viac ako 15.000 metrov štvorcových pôdy v kasárňach v Martine, Michalovciach, Piešťanoch, Sliači a Jamníku–Mokradi, a to v rokoch 2019 až 2023.

Capáková priblížila, že účelom sanácie je odstrániť príčiny vzniku environmentálnej záťaže a obmedziť šírenie znečisťujúcich látok v podzemnej vode, pôde a horninovom prostredí. Cieľom je tiež odstrániť alebo znížiť koncentráciu znečisťujúcich látok na úroveň akceptovateľného rizika s ohľadom na súčasné a budúce využitie územia. Okrem toho sa zabezpečí rekultivácia sanovanej lokality a environmentálne vhodné nakladanie s odpadmi vzniknutými počas sanácie, poznamenala hovorkyňa.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu