Ministerka Remišová: Na pomoc nemocniciam a záchranným službám ide ďalších 28 miliónov eur


Dátum: 14.06.2021

Obrázok k aktualite Ministerka Remišová: Na pomoc nemocniciam a záchranným službám ide ďalších 28 miliónov eur
Vďaka presunu eurofondov sa nakúpia špeciálne sanitky a ďalšie vybavenie .
Pomáhame nemocniciam v regiónoch! Z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorý riadi MIRRI SR, pôjde do zdravotníctva na pomoc v boji s COVID-19 ďalších 28 miliónov eur v rámci dvoch nových výziev.
 
„Slovenské zdravotníctvo prešlo za uplynulý rok najväčšou skúškou v histórii. V prvej línii boja s pandémiou bojovali tisícky lekárov a zdravotníkov, zatiaľ čo nemocnice sa borili, najmä v prvých mesiacoch, s nedostatkom materiálnych kapacít. Preto hľadáme všetky možnosti, ako slovenskému zdravotníctvu pomôcť. Z eurofondov teraz pôjde do zdravotníctva ďalších 28 miliónov eur,“ vyhlásila ministerka Veronika Remišová, ktorej rezort riadi operačný program IROP. Vyhlasovateľom obidvoch nových výziev je Ministerstvo zdravotníctva SR.
 
Až 23 miliónov eur z balíka je určených pre ambulancie záchrannej zdravotnej služby a zvyšných 5 miliónov na zdravotné vybavenie, ochranné pomôcky či vytváranie mobilných odberových miest.
 
Zámerom 23-miliónovej výzvy pre ambulancie záchrannej služby je zamedziť šíreniu ochorenia pri prevoze pacientov s COVID-19. Oprávnení žiadatelia - Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR a ďalší poskytovatelia záchrannej zdravotnej starostlivosti - sa môžu uchádzať o financie na nákup špeciálnych vozidiel s vlastnou riadenou ventiláciou, ďalšieho prístrojového vybavenia sanitiek a tiež na nákup ochranných pomôcok pre pracovníkov. Projekty môžu predkladať žiadatelia z celého Slovenska, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja. 
 
Pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je určená druhá výzva vo výške 5 miliónov eur. Prostriedky sú určené najmä na preplatenie výdavkov na zdravotnícke vybavenie potrebné v boji proti pandémii, na vytváranie mobilných odberných miest a ochranné pomôcky pre zdravotníkov. Výzva je pre zdravotných poskytovateľov, ktorých zriaďovateľom je štát, samospráva, nezisková organizácia alebo právnická osoba z celého Slovenska, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja.
 
Špeciálna pomoc pre zdravotníctvo je možná vďaka presunu eurofondov, ktorý ešte v apríli 2020 zaistila vicepremiérka Veronika Remišová. Konkrétne sa tak na opatrenia pre rezort zdravotníctva podarilo získať navyše 117 miliónov eur z regionálneho programu IROP. Ďalšie stovky miliónov eur idú na udržanie zamestnanosti, podporu podnikateľov, sociálnu starostlivosť atď.
 
„Vďaka tejto pomoci sa nemocnice a zdravotnícke zariadenia nielen, že lepšie vyrovnajú s následkami doterajšieho priebehu pandémie, ale vďaka modernizácii vybavenia  a nákupu špeciálnych ochranných pomôcok budeme viac pripravení aj na prípadnú tretiu vlnu. Hoci pandémia v uplynulých týždňoch výrazne ustúpila, ešte ani zďaleka nemáme vyhraté a musíme byť pripravení na všetky možné scenáre a to nielen v oblasti zdravotníctva,“ dodala ministerka investícií Remišová.
 
Na pomoc zdravotníctvu sa okrem dvoch nových výziev v objeme 28 miliónov eur doteraz zamerali aj ďalšie tzv. covidové výzvy z prostriedkov IROP:
 
  • Výzva vyhlásená v auguste 2020 vo výške 48 miliónov eur, z ktorej sa pomoc rozdelila medzi 49 nemocníc v postavení subjektov hospodárskej mobilizácie.
 
  • Vyzvanie vyhlásené v októbri 2020 vo výške 12,6 milióna eur určené na nákup zdravotníckych prístrojov, vybavenia a ochranných prostriedkov, v rámci ktorého sa do nemocníc po celom Slovensku nakúpilo aj 341 pľúcnych ventilácií. Zaistili sa taktiež ďalšie prístroje, zariadenia a vybavenie potrebné na boj proti ochoreniu COVID-19 a ochranné pracovné prostriedky pre zdravotníkov. 
 
  • Výzva pre krajské mestá a kraje. Pre krajské mestá je vyčlenených 8 miliónov eur na zníženie dopadov rozpočtov samospráv pri riešení prevencie pred šírením koronavírusu a pre VÚC rovnako 8 miliónov eur na vykrytie časti výdavkov veľkokapacitných očkovacích centier.
 

Skočiť na hlavné menu