Minister vnútra odovzdal Hasičskému a záchrannému zboru novú techniku


Dátum: 02.11.2023

Obrázok k aktualite Minister vnútra odovzdal Hasičskému a záchrannému zboru novú techniku

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) odovzdal Hasičskému a záchrannému zboru (HaZZ) novú techniku pre päť krajských riaditeľstiev. Technické prostriedky boli zabezpečené na základe projektu mobilná komunikácia Hasičského a záchranného zboru. Projekt je súčasťou programu kvalita životného prostredia, ktorého cieľom je zlepšiť pripravenosť na mimoriadne udalosti, ktoré sú najmä spôsobené klimatickou zmenou.

„Cieľom projektu je vytvoriť osem zodolnených komunikačných pracovísk v rámci jednotlivých krajských riaditeľstiev HaZZ prostredníctvom technických sád. Kombináciou hardvéru a softvéru sú prepojiteľné navzájom medzi sebou a vedia v priestore vytvoriť sieť, ktorá spoločne komunikuje v rámci operačného a taktického riadenia," vysvetlil na tlačovej besede prezident HaZZ Pavol Mikulášek. Ako ďalej pokračoval, cieľom týchto centier je vytvoriť operačné stredisko tam, kde technologická vybavenosť v teréne nebola pred mimoriadnou udalosťou vytvorená alebo bola poškodená a má ju nahradiť. Prezident predpokladá, že nasadením spomínaného vybavenia sa zlepší úroveň taktického a operačného riadenia počas hasičských zásahov.
Na obrázku môže byť helikoptéra a text

„Zariadenie nám umožní zlepšiť informačnú podporu pre veliteľa zásahu a zlepšiť geotaktickú podporu v priestore zásahu. Máme tu oveľa lepšiu funkcionalitu bezpilotného lietajúceho prostriedku - dronu, ktorý nám dokáže prenášať nielen obrazové materiály, ale aj teplotné polia. Taktiež dokáže akusticky komunikovať s osobami, ktoré sa nachádzajú v ohrozenom priestore a varovať ich," dodal Mikulášek. HaZZ bude zároveň využívať aj novú generáciu rádiostaníc. Tie by mali okrem zvuku prenášať aj obraz.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu