Minister Andrej Doležal: Višňové bude!


Dátum: 03.02.2021

Obrázok k aktualite Minister Andrej Doležal: Višňové bude!
Súťaž na dostavbu úseku D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala s tunelom Višňové vyhrala stavebná spoločnosť Skanska. Firma predložila spomedzi troch prihlásených uchádzačov do súťažného dialógu najlepšiu ponuku. Úsek dokončí za zmluvnú cenu 254, 83 milióna eur do konca roka 2023.

„Višňové bude! Dnes mi spadol obrovský kameň zo srdca, lebo stavbu prevezme renomovaný a skúsený zhotoviteľ. Od podpisu zmluvy nás delia už len dni, potom zhotoviteľ prevezme stavenisko a do pár mesiacov sa na úseku začne čulý pracovný ruch,“ informoval minister dopravy a výstavby Andrej Doležal o nasledujúcich krokoch.

Predošlý zhotoviteľ konzorcium Salini Impregilo - Dúha odišiel zo stavby kľúčového úseku D1, ktorý odkloní dopravu z cesty I. triedy popod Strečno, v marci 2019. Novú súťaž na dokončenie úseku vyhlásila NDS, a. s. formou tzv. súťažného dialógu v januári 2020. Pred Vianocami prišli ponuky troch stavebných firiem. Ponuky uchádzačov posudzovala a vyhodnotila 11-členná hodnotiaca komisia. Okrem ceny, ktorá mala v hodnotení váhu 45 %, bola kritériom lehota na prípravu projektovej dokumentácie (váha 5%), lehota na sprejazdnenie diaľnice (váha 35 %) a environmentálne kritérium, konkrétne množstvo akumulovanej vody v krajine (váha 15 %). Zhotoviteľ deklaruje, že úsek D1 dokončí do konca roka 2023, čo je podmienka na čerpanie eurofondov z aktuálneho operačného programu MDV SR OP Integrovaná infraštruktúra.
 
Okrem dokončenia najdlhšieho tunela s dĺžkou 7 460m bude zhotoviteľ pracovať na siedmich mostoch a zvyšku úseku s celkovou dĺžkou 13 510m. Po dokončení prinesie úsek úsporu času motoristom 15 min, prepojí novootvorený úsek D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka (čím vznikne úplný obchvat Žiliny) s už existujúcim diaľničným obchvatom Martina.
 
 
 
 
Skočiť na hlavné menu