Mestské divadlo Žilina obnovilo divadelnú sálu aj zariadenia v budove


Dátum: 21.09.2023

Obrázok k aktualite Mestské divadlo Žilina obnovilo divadelnú sálu aj zariadenia v budove
Mestské divadlo Žilina obnovilo v uplynulých mesiacoch priestory divadelnej sály a zariadení v budove. Podľa hovorkyne mesta Žilina Zuzany Holienčíkovej podporili inovácie Európsky fond regionálneho rozvoja prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu sumou 198.583 eur (95 percent z celkových nákladov) a mesto Žilina. Doplnila, že v divadle pribudol nový projektor s objektívom či nové osvetlenie v podobe LED rotačných hláv.

"Vo verejných a pracovných priestoroch pribudli germicídne žiariče, sterilizátory vzduchu, multifunkčné kiosky a bezdotykové dávkovače dezinfekcie. Jednou z najväčších zmien bola výmena starých sedadiel vo Veľkej sále. Pôvodné sedadlá usadili od roku 2003 viac ako 1,5 milióna divákov a ich výmena bola nevyhnutná," uviedla. "Teším sa, že sme dostali príležitosť zlepšovať kvalitu kultúrnych služieb v mestskom divadle. Ale tiež prispieť k udržateľnosti a odolnosti kultúrnych inštitúcií a podpore kultúry v regióne. Novinky v divadle vnímam ako krok výborným smerom a verím, že ich verejnosť ocení," povedal primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Mestské divadlo zmenilo v 32. divadelnej sezóne otváracie hodiny pokladnice pred predstaveniami, aby predchádzalo ich oneskoreným začiatkom. "Vznikali pre nákupy vstupeniek väčšieho množstva divákov tesne pred predstavením. Vyzdvihnutie rezervácií a nákup lístkov sú po novom možné najneskôr 15 minút pred predstavením," upozornila hovorkyňa mesta. V aktuálnej sezóne sa môžu podľa nej diváci tešiť na štyri nové premiéry. "Prvou je hra dramatika Miklósa Forgácsa s názvom Lilith v réžii Eduarda Kudláča. Druhým titulom bude autorský projekt s pracovným názvom Manifest, ktorý vytvoril režisér Pavol Viecha s dramaturgičkou žilinského divadla Danielou Brezániovou. Umelecký šéf Eduard Kudláč doplní do repertoáru titul s názvom Vyjdem z lesa, vytrhnem si chrbtovú kosť a budem ju mať miesto meča od bieloruskej autorky noname67, ktorá musí tvoriť anonymne. Sezónu uzatvorí režisér Marián Amsler s hrou nemeckej dramatičky Maje Zade s názvom Status quo," dodala Holienčíková.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu