Mestská Nemocnica Snina sa teší z historicky prvej eurofondovej dotácie


Dátum: 02.05.2021

Obrázok k aktualite Mestská Nemocnica Snina sa teší z historicky prvej eurofondovej dotácie
Nemocnica Snina sa teší z prvej eurofondovej dotácie od roku 2005, keď sa stala mestskou s.r.o. CT prístroj pred troma rokmi zakúpila len vďaka finančným príspevkom obyvateľov regiónu. Ako pre TASR povedal konateľ zariadenia Andrej Kulan, aktuálnych 155.000 eur sa im z prostriedkov európskeho dotačného systému podarilo prostredníctvom ministerstva zdravotníctva získať len preto, že od vypuknutia pandémie je sninská nemocnica zaradená medzi objekty hospodárskej mobilizácie.

Patríme medzi nemocnice hospodárskej mobilizácie a keďže tieto nemocnice mali možnosť čerpať eurofondy na nákup techniky pre covidové oddelenia, aj my sme sa prihlásili a s naším projektom sme boli úspešní," uviedol s tým, že získané financie majú slúžiť na nákup umelej pľúcnej ventilácie, monitorov, dialyzačného prístroja na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, prístroja na pľúcnu drenáž či prístrojov a pomôcok na ochranu zdravia počas pandémie.

Podľa Kulanových slov sa nemocnica až dosiaľ do dotačných výziev zapájať nemohla, keďže nepatrí do takzvanej optimálnej siete nemocníc Slovenska. Pred troma rokmi sa jej preto podarilo potrebný CT prístroj zakúpiť len vďaka verejnej zbierke. "Prispievali nám ľudia aj z iných okresov, aj chudobní ľudia. Je to obrovská hanba, dane predsa platia aj obyvatelia tohto regiónu a plnohodnotnú nemocnicu si zaslúžia," skonštatoval. Podotkol pritom, že nemocnica o to viac víta aktuálnu možnosť.

Kulan verí, že aj vďaka práci sninských zdravotníkov počas pandémie nového koronavírusu sa mestskej nemocnici podarí stať sa súčasťou optimálnej siete. "Odliečili sme tu zatiaľ 600 pacientov s ťažkými covidovými stavmi, a nielen zo Sninského okresu," uzavrel.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu