Mesto Prešov sa bude uchádzať o dotácie na dopravné projekty a materské školy


Dátum: 08.02.2017

Obrázok k aktualite Mesto Prešov sa bude uchádzať o dotácie na dopravné projekty a materské školy
Mesto Prešov podá desať žiadostí o nenávratné finančné príspevky, ktorých celkový rozpočet presahuje sumu sedem miliónov eur. Šesť z projektov je zameraných na výstavbu úsekov cyklociest, ktoré by mali pomôcť zokruhovať už existujúce cyklistické trasy v meste. V zozname sú aj dva projekty zamerané na rekonštrukciu materských škôl a projekty na obnovenie a zmodernizovanie významných prestupných uzlov na Masarykovej a Levočskej ulici. Návrhy na podanie žiadostí dnes schválili prešovskí mestskí poslanci.
      Prešovská radnica sa uchádza o nenávratné finančné príspevky v celkovej výške 6,7 milióna eur, v prípade ich schválenia sa mesto bude spolupodieľať na ich financovaní sumou vo výške okolo 354.000 eur.
      Cyklistické chodníky sa majú stavať na území mesta na uliciach Masarykova, Bajkalská, Sekčovská, Kúpeľná, Wilec hôrka (po mestskú halu). Posledný z pripravených projektov Cykloželeznička Prešov – Zlatá Baňa umožní cyklistom dostať sa bezpečnejšie po trase bývalej pionierskej železnici od Zlatej Bane, cez Kokošovce a Dulovú Ves až do Prešova a opačne.
      „V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu sme pripravili projekty zamerané na nemotorovú dopravu, čiže na cyklotrasy a ambícia cyklotrás je prepojiť existujúce trasy takým spôsobom, aby občania mali možnosť plynulého presunu a dostupnosti smerom za prácou a za vzdelaním. Nejde o budovanie nejakých turistických trás alebo cyklocestičiek, ale sú to trasy, ktoré umožnia občanom presun za prácou, za vzdelaním. Primárnym dôvodom budovania týchto trás je vlastne odľahčenie dopravy, aby občania využívali skôr nemotorovú dopravu ako automobilovú dopravu,“ uviedla vedúca odboru strategického rozvoja Mestského úradu v Prešove Magdaléna Artimová.
      Ako ďalej doplnila, dva ďalšie projekty sú zamerané na rekonštrukciu a rozšírenie kapacít materských škôl (MŠ). V prípade MŠ na Čapajevovej ulici sa ráta s nárastom počtu o 25 miest. Projekt pomôže zrevitalizovať areál, znížiť energetickú náročnosť objektu a skvalitniť výchovno-vzdelávací proces. V MŠ na Važeckej ulici dôjde k rozšíreniu kapacity o 23 miest a tiež o obnovu objektu.
      Dva dopravné projekty pomôžu zvýšiť bezpečnosť na priechodoch na frekventovaných uzloch v meste. Jeden z nich bude riešiť zastávku MHD a SAD na Levočskej ulici. Ďalší projekt je zameraný na modernizáciu a rekonštrukciu predstaničného priestoru na Masarykovej ulici, kde projekt počíta aj so stavebnými úpravami, ktoré odstránia technické bariéry.

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“

Skočiť na hlavné menu