Mesto Banská Bystrica pokračuje na sídlisku Sásová v rekonštrukcii MŠ z eurofondov


Dátum: 27.01.2020

Obrázok k aktualite Mesto Banská Bystrica pokračuje na sídlisku Sásová v rekonštrukcii MŠ z eurofondov
Obnova materských škôl (MŠ) na najväčšom banskobystrickom sídlisku Sásová za pomoci eurofondov pokračuje a zameriava sa nielen na rozširovanie kapacít, ale i znižovanie energetickej náročnosti jednotlivých objektov. Začínajú sa v MŠ na Strážovskej ulici, ktorú vo štvrtok mesto odovzdalo do rúk zhotoviteľa a v najbližších týždňoch stavebné práce začnú aj v MŠ Karpatská. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová.

"Prvá etapa projektov na rozšírenie kapacít v MŠ Strážovská a Karpatská bola úspešne ukončená v roku 2019. Ďalšie práce sa však z dôvodu pochybenia v procese externého verejného obstarávania skomplikovali. V súčasnosti sú preto hotové len dva pavilóny, jeden na Strážovskej a druhý na Karpatskej ulici. Od nášho zámeru sme neupustili. Hoci to bola náročnejšia cesta, som rád, že odovzdávame stavenisko do rúk zhotoviteľa. Verím, že práce pôjdu podľa plánu a od budúceho školského roka budú mať deti v týchto škôlkach také priestory ako v iných našich už zrekonštruovaných," konštatoval primátor Ján Nosko.

Suma projektu zameraného na zníženie energetickej náročnosti budovy je u MŠ Strážovská cez 490.800 eur, z toho výška nenávratného finančného príspevku predstavuje viac než 432.480 eur. V rámci projektu rozšírenia kapacít je to takmer 441.622 eur, nenávratný príspevok sa pohybuje vo výške necelých 380.000 eur.

V prípade MŠ Karpatská je suma projektu týkajúceho sa zníženia energetickej náročnosti objektu okolo 548.270 eur, výška nenávratného finančného príspevku je 477.160 eur. Rozšírenie kapacít si vyžiada zhruba 465.717 eur, nenávratný príspevok dosahuje niečo cez 394.000 eur.

"Práce na oboch MŠ by mohli byť ukončené na jeseň tohto roku. Výsledkom budú komplexne obnovené budovy, každá s kapacitou 132 detí. Objekty budú zaradené medzi ultranízkoenergetické, čím zabezpečíme zníženie spotreby energie a vôbec zníženie výdavkov," zdôraznil prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Zdroj : TASR

Skočiť na hlavné menu