Mesačne sa na slovensko.sk prihlási viac ako milión užívateľov


Dátum: 10.01.2018

Obrázok k aktualite   Mesačne sa na slovensko.sk prihlási  viac ako milión užívateľov
 Mesačne sa na slovensko.sk prihlási podľa NASES viac ako milión užívateľov Kým v januári 2017 v rámci elektronických schránok odišlo niečo vyše milióna správ, v poslednom kvartáli minulého roka to boli mesačne v priemere takmer štyri milióny správ.

Občania, podnikatelia aj úrady zaslali prostredníctvom štátneho elektronického portálu slovensko.sk v roku 2017 cez 30 miliónov správ, čo v medziročnom porovnaní predstavuje dvojnásobok. Zvýšenie sa netýka iba podnikateľov, s ktorým komunikuje štát od 1. júla 2017 už iba elektronicky, ale aj fyzických osôb, ktoré si dobrovoľne aktivovali svoju e-schránku. Mesačne sa na slovensko.sk prihlási viac ako milión užívateľov. Vyplýva to zo štatistík Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES).
 
Kým v januári 2017 v rámci elektronických schránok odišlo niečo vyše milióna správ, v poslednom kvartáli minulého roka to boli mesačne v priemere takmer štyri milióny správ. Podľa NASES nárastu elektronickej komunikácie výrazne pomohlo zavedenie povinnosti úradov komunikovať elektronicky s podnikateľmi od 1. júla 2017. "Kým v januári malo aktivovanú e-schránku 32-tisíc firiem, aktuálne je to 276 111 firiem.
Komunikácia štátu s podnikateľmi iba od začiatku roka 2017 vzrástla o 5,5-násobok," priblížil NASES.
 
Nárast oproti roku 2016 zaznamenalo aj Ústredné kontaktné centrum slovensko.sk, ktoré počas roka vybavilo 81 484 telefonických a e-mailových požiadaviek občanov. Ako dodal NASES, pritom v roku 2016 operátori celkovo vybavili 29 209 požiadaviek občanov. Najviac komunikovali užívatelia 14. novembra, kedy operátori zaregistrovali 742 požiadaviek. Jeden operátor kontaktného centra v tento deň vybavil v priemere 67 telefonátov a e-požiadaviek občanov.
 
NASES v roku 2018 čaká spustenie centralizovaného doručovania elektronických úradných dokumentov, pre používateľov portálu slovensko.sk pribudne možnosť platby kartou a niekoľko nových funkcionalít elektronických schránok.

Zdroj: SITA
Skočiť na hlavné menu