M. Slabejová: SR žiada väčšiu slobodu v čerpaní eurofondov na nové technológie


Dátum: 12.06.2018

Obrázok k aktualite M. Slabejová: SR žiada väčšiu slobodu v čerpaní eurofondov na nové technológie
Luxemburg/Bratislava 12. júna (TASR) – Slovensko žiada väčšiu slobodu nielen v celkovom využití eurofondov, ale aj v ich čerpaní na nové technológie, ako sú umelá inteligencia, blockchain či cloud. Počas rokovania európskej rady ministrov pre telekomunikácie v Luxembursku (8.6.) na to apelovala generálna riaditeľka sekcie riadenia informatizácie na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a digitálna líderka Slovenska Martina Slabejová. Médiá o tom v utorok informoval odbor komunikácie a protokolu úradu.

Ide aj o adresné využitie cloudových služieb, keďže prinášajú inovatívne obchodné modely a praktiky. "Oprávnenosť financovania týchto inovácií z európskych fondov je v súčasnom období veľmi limitovaná," priblížila. Podľa nej je nutné zabezpečiť podporu investícií do budovania infraštruktúry, odborných kapacít a cezhraničných služieb v tzv. priamo riadených programoch, ktoré budú postupne nahrádzať klasické štrukturálne fondy.

Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši(Smer-SD) minulý týždeň avizoval, že centrálne riadené programy ako Digitálna Európa, nástroj Spájame Európu a ďalšie treba začať naplno využívať už v tomto programovom období, pripomenul odbor.
    
Okrem finančných nástrojov sa ministri zaoberali aj návrhmi stratégie o jednotnom digitálnom trhu a rada ministrov predstavila politickú dohodu s Európskym parlamentom o tzv. telekomunikačnom kódexe, informoval ďalej odbor.
      
Ten je základom pre zabezpečenie dostatočného internetového pripojenia pre občanov EÚ a stimuluje európsky priemysel. "Pre spotrebiteľa plánuje zavedenie regulácie pre medzinárodné volania v rámci Európskej únie, kde bol stanovený cenový strop 19 centov pre hovory a 6 centov pre SMS správy s účinnosťou od mája 2019," uzavrel.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu