Lučenecká nemocnica ukončila projekt v oblasti gastroenterológie


Dátum: 29.04.2022

Obrázok k aktualite Lučenecká nemocnica ukončila projekt v oblasti gastroenterológie
Lučenecká nemocnica spolu s maďarskou ukončili projekt v oblasti gastroenterológie. TASR o tom informoval manažér projektu Gabriel Kiss s tým, že v rámci cezhraničnej spolupráce sa ho zúčastnila nemocnica v maďarskom Salgotarjáne.

Pripomenul, že v piatok sa vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Lučenec uskutočnila posledná zo série vzdelávacích aktivít. Zamerali sa v nich na zlepšenie spolupráce v oblasti diagnostiky gastroenterologických ochorení dvoch cezhraničných nemocníc.

„Hlavným cieľom projektu bolo zlepšenie prevencie a liečby týchto chorôb na území Banskobystrického kraja a okresu Nógrád,“ spomenul s tým, že ho zakladali na troch pilieroch. Prvým bolo zlepšenie technologického vybavenia oboch partnerských nemocníc. Patria sem aj zvyšovanie odbornej spôsobilosti lekárov a spolupráca a výmena poznatkov.

Kiss podotkol, že v rámci projektu obstaralo lučenecké zdravotnícke zariadenie gastroenterologickú zostavu a aj ďalšie technologické vybavenie. Do prevádzky ich uviedla počas tohto týždňa. „Dosiahne tak skvalitnenie a zrýchlenie diagnostického procesu, a tým zníženie čakacej doby na vyšetrenie pacienta. Zároveň sa znížia náklady na opravy a údržbu existujúcich zariadení,“ zdôraznil Kiss.

Podľa neho je v súčasnosti nedostatok špecializovaných ambulancií v tomto odbore a vysoký počet pacientov, ktorých diagnostika si vyžaduje takéto vyšetrenie. „Cieľom spolupráce je, aby špecialisti na oboch stranách hranice boli schopní pravidelne zdieľať diagnostické záznamy a konzultovať závery,“ konštatoval Kiss.

Súhrnný rozpočet projektu oboch partnerov je 399.954 eur. Financovali ho aj z prostriedkov Európskej únie vo výške 339.961 eur. Z toho 212.330 eur získala Všeobecná nemocnica s poliklinikou Lučenec.

Začiatok projektu bol v septembri v roku 2020 a ukončujú ho na konci apríla tohto roka.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu