Lexmann: CoFoE môže byť zrkadlom doterajšej práce a diania v EÚ


Dátum: 15.12.2021

Obrázok k aktualite Lexmann: CoFoE môže byť zrkadlom doterajšej práce a diania v EÚ
Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) poskytuje občanom priestor na formulovanie nápadov a konkrétnych návrhov. Takáto spätná väzba môže byť aj "zrkadlom" doterajšej činnosti Európskej únie. Pre TASR to povedala poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann (KDH/EPP).

 "Očakávania a predstavy verejnosti sú pre ďalšie úspešné napredovanie tohto jedinečného projektu kľúčové a tie konštruktívne musia byť aj vypočuté," povedala. Ako zdôraznila, občania majú takto možnosť vyjadriť sa aj viac než iba prostredníctvom vhodeného hlasovacieho lístka vo voľbách.

Podľa Lexmann mnoho ľudí vníma Európsku úniu len cez eurofondy. Základnou úlohou europoslancov je preto stretávať sa s ľuďmi a "vysvetľovať im princípy, myšlienku a výhody členstva v EÚ". Aj samotná konferencia by sa podľa nej mala dostať viac do regiónov a k ľuďom, ktorí potrebujú Úniu stále spoznávať. Popracovať by na tom mali europoslanci, vrcholoví politici, organizácie s priamymi skúsenosťami s Európskou úniou a ďalší zainteresovaní. Európskych lídrov vyzvala, aby si "naozaj zobrali k srdcu konštruktívnu kritiku a mali odvahu vydať sa reformnou cestou".

Celkovo 800 zástupcov občanov bolo rozdelených do štyroch občianskych panelov, v rámci ktorých sa v období od septembra 2021 do januára 2022 stretnú trikrát. Na konci procesu zozbierajú občianske panely všetky nápady a výsledky a odošlú ich na posúdenie Európskej komisii, Európskej rade a Európskemu parlamentu.

"Výsledkom musí byť vypočutie verejnosti a riešenia, ktoré priblížia EÚ k občanom čo najviac podľa ich predstáv, čo by priamo mohlo začať napĺňať už ďalšie volebné obdobie Európskeho parlamentu a Komisie od roku 2024," povedala Lexmann.

Konferencia je podľa nej aj príležitosť znovu si pripomenúť hodnoty, ktoré sú "opornými piliermi európskej integrácie". Za najdôležitejší označila princíp subsidiarity.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu