Levoča obnovuje oddychový areál pri vodnej nádrži, pôjde naň 1,9 milióna eur


Dátum: 19.05.2021

Obrázok k aktualite Levoča obnovuje oddychový areál pri vodnej nádrži, pôjde naň 1,9 milióna eur
Okolie priehrady v Levoči prechádza veľkou revitalizáciou. Mesto obnovuje oddychový areál za približne 1,9 milióna eur. Práce financuje z eurofondov, z vlastných zdrojov zainvestuje 97-tisíc eur. Súčasťou areálu bude aj náučný chodník prezentujúci život tamojších žiab. Projekt tiež počíta s obnovou detského a pieskového ihriska, osadením pódia, vybudovaním parkoviska, ale aj výstavbou nového móla. Ako pre agentúru SITA vysvetlila vedúca oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta na mestskom úrade Anna Babicová, cieľom projektu je vytvoriť nový produkt cestovného ruchu, vylepšiť tamojší priestor a ochrániť ojedinelé žabie ohnisko v okrese.

Areál pri vodnej nádrži v Levočskej Doline sa nachádza tri kilometre od centra mesta. Podľa Babicovej nebol poriadne využívaný niekoľko rokov. Pre miestnych slúžil len na prechádzky či slnenie. Súčasné objekty tam chátrali, chýbali chodníky aj vybavenosť. S prácami na obnove územia sa začalo v marci tohto roka, trvať by mali 12 mesiacov.

Okolo priehrady bude viesť nový náučný chodník s dĺžkou 1 175 metrov. Návštevníkom predstaví život tunajších obojživelníkov a najvzácnejšie prvky miestnej flóry. Mesto chce zároveň ochrániť žaby, ktoré prichádzajú o život pri každoročnej migrácii na priľahlej ceste. Postaví preto zábrany a priechody pod komunikáciou. Projekt počíta celkovo s rozšírením náučných plôch, vrátane interaktívneho náučného chodníka.

Ako ďalej informovala Babicová, pred vstupom do areálu by malo vzniknúť parkovisko s 37 miestami na parkovanie, z toho tri budú určené pre imobilných. Pri vstupe do areálu vybudujú informačné centrum. Areálovú hlavnú trasu pre peších bude lemovať novovysadená stromová aleja.

Súčasné detské ihrisko presunú a pribudnú v ňom nové prvky. Oproti nemu umiestnia prekryté pódium. Postavia aj nové mólo, ktorého súčasťou bude vyhliadková veža. Mólo bude zároveň slúžiť ako prístavné mólo pre člny a vodné bicykle. V minulosti sa nachádzalo pri vodnej ploche aj provizórne pieskové ihrisko, to komplexne zrekonštruujú.

Na konci areálu sa počíta aj s oddychovou zónou pre rybárov. Medzi plážovým ihriskom a lesom vznikne zóna pre pikniky, jej súčasťou budú vonkajšie ohniská s prestrešenými sedeniami. Na športové využitie bude slúžiť multifunkčné ihrisko a zážitková časť s lanovým parkom.

Väčšie využitie bude mať v budúcnosti aj súčasný Dom prírody. Poslúži ako prírodovedná expozícia s učebňami. „Objekt bude zároveň slúžiť na vzdelávacie aktivity pre deti a dospelých, ako aj školy,“ doplnila vedúca oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta Levoča. Mesto by chcelo v tomto smere spolupracovať so Správou Národného parku Slovenský raj.

Financie na projekt Vodná nádrž Levoča – revitalizácia prírodno-ekologického centra Žabia cesta získala samospráva v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A-Poľsko-Slovensko 2014-2020. Mesto Levoča ho realizuje v spolupráci s poľským mestom Starý Sacz.

Zdroj: TASR


Skočiť na hlavné menu