Lesné požiare pomôžu hasiť tri veľkokapacitné cisternové striekačky


Dátum: 02.07.2021

Obrázok k aktualite Lesné požiare pomôžu hasiť tri veľkokapacitné cisternové striekačky
V Záchrannej brigáde Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline odovzdali v piatok tri veľkokapacitné cisternové striekačky na hasenie lesných požiarov s pohonom desať krát desať. Podľa Kataríny Križanovej z Prezídia HaZZ budú patriť k modulu Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel a budú dislokované na krajských riaditeľstvách HaZZ v Bratislave, Banskej Bystrici a Prešove.
striek
"Vozidlá sú vďaka veľkokapacitnej nádrži určené na dopravu veľkého množstva vody na požiarisko a slúžiť budú taktiež ako zásobáreň hasiacej látky pri zdolávaní požiarov v prírodnom prostredí. Disponujú nádržou s celkovým objemom 20.000 litrov, preto sú určené na veľkokapacitné hasenie. Vozidlo je schopné jazdy za každého počasia po spevnených komunikáciách, nespevnených cestách a v ťažko dostupnom teréne," vysvetlil prezident HaZZ Pavol Mikulášek.

Zástupca veliteľa Modulu Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel Marián Lopúch podotkol, že najväčšou výhodou vozidiel je obrovská zásoba vody a ich využitie na požiaroch je rôznorodé. "S takýmito cisternami dokážeme ušetriť dve tri štandardné vozidlá. Čiže, je to o šetrení ľudského personálu, ale taktiež aj techniky. Touto technikou môžeme zabezpečiť jednak diaľkovú dopravu vody, čiže skráti sa efektívny čas naplnenia," uviedol Lopúch.

Projekt Ministerstva vnútra SR GFFF-V - Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel, v rámci ktorého boli nové vozidlá získané, sa realizuje vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Operačný program kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je zvýšenie efektívnosti manažmentu mimoriadnych udalostí ovplyvnených zmenou klímy a vybudovanie technickej a inštitucionálnej podpory špecializovaného záchranného modulu.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu