Lávku medzi Mikulčicami a Kopčanmi oficiálne sprístupnili


Dátum: 30.10.2019

Obrázok k aktualite Lávku medzi Mikulčicami a Kopčanmi oficiálne sprístupnili
V utorok slávnostne odovzdali do užívania lávku cez rieku Moravu, ktorá spojila moravskú obec Mikulčice a slovenské Kopčany.

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) v spolupráci s Juhomoravským krajom začal v septembri 2018 výstavbu lávky, ktorá je financovaná z operačného programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika. Most je súčasťou projektu „Lávka cez rieku Moravu vrátane prístupovej komunikácie v archeologickom parku Mikulčice – Kopčany".

V rámci projektu bola vybudovaná 143 metrov dlhá lávka, na ktorú nadväzujú chodníky pre peších a cyklistov. Na českej strane sa vybudoval cyklochodník spájajúci Slovanské hradisko v Mikulčiciach s existujúcou sieťou lesných ciest vedúcich k lávke. "V prvom kole sme síce neuspeli v rámci snahy dostať park medzi pamiatky UNESCO. Bolo nám naznačené, že ak by lávka bola už vtedy, šance by boli väčšie. Spoločne s Trnavským krajom spravíme všetko pre to, aby sme sa do tohto zoznamu dostali," uviedol hajtman Juhomoravského kraja Bohumil Šimek k snahe dostať archeologický park do zoznamu pamiatok UNESCO.

Na slovenskej strane vznikla úplne nová infraštruktúra. Súčasťou sú cyklotrasa a chodník pre peších turistov v dĺžke viac ako dva kilometre, ktoré prepoja oblasti pri rieke s obcou Kopčany. Súčasťou projektu sú aj archeologické prieskumy v danej lokalite. "Verím tomu, že most prinesie spoluprácu medzi regiónmi a dlhodobo aj medzi oboma krajinami. Malo by sa to prejaviť na rozvoji cestovného ruchu. V blízkom susedstve sú dva archeoparky z obdobia Veľkej Moravy. Máme pripravený projekt, aby sme aj s novými technológiami predstavili virtuálnu realitu okolo Kostola sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch, keďže ide o jednu z najstarších sakrálnych stavieb, ktoré máme," doplnil predseda TTSK Jozef Viskupič.

Celkové výdavky projektu sú takmer 3,8 milióna eur. Projekt je realizovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, z ktorého sa financuje 85 percent celkových výdajov projektu, čo predstavuje sumu 3.227.271,98 eura. Zostávajúce finančné prostriedky budú hradené zo zdrojov štátneho rozpočtu Českej a Slovenskej republiky a z vlastných zdrojov Juhomoravského kraja a TTSK.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu