Košický samosprávny kraj získal takmer 18 miliónov eur na vybudovanie kreatívneho centra


Dátum: 05.11.2020

Obrázok k aktualite  Košický samosprávny kraj získal takmer 18 miliónov eur na vybudovanie kreatívneho centra

Košický samosprávny kraj (KSK) získal z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) takmer 18 miliónov eur na vybudovanie kreatívneho centra. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Na Kreatívne centrum Košického kraja by sa mal premeniť areál bývalej tabakovej továrne na Strojárenskej ulici v Košiciach. V súčasnosti tu sídli aj najväčšie nezávislé kultúrne centrum na Slovensku Tabačka Kulturfabrik. Pripravovaný projekt zahŕňa investície do už existujúcich budov, inovatívnych technológií a tiež ráta s takzvanými mäkkými výdavkami, napríklad na školenia a individuálne poradenstvo.

V kreatívnom centre vzniknú otvorené pracovné dielne a otvorené inovačné ateliéry s prioritným zameraním na media art a dizajn, ale aj scénické či vizuálne umenie, remeslá a kultúrne dedičstvo. Súčasťou budú aj programy na podporu podnikania ako inkubátor a akcelerátor, co-working, prenájom priestorov a technológií, ale aj programy na podporu spolupráce a sieťovania.

Rezort kultúry, ktorý je sprostredkovateľským orgánom IROP, podpíše zmluvy s úspešnými žiadateľmi ešte tento mesiac. Podľa podmienok výzvy bude možné čerpať peniaze od budúceho roka, a to do roku 2023. „Ministerstvo kultúry SR pripravovalo výzvu na kreatívne centrá už od roku 2017, ale vyhlásiť sa ju podarilo až v decembri 2019, čím žiadateľom výrazne skrátil lehotu na ich realizáciu. Na projekte kreatívneho centra sme pracovali viac ako štyri roky a ako vidíme, potrebné je obzvlášť v čase pandémie, ktorej dôsledky výrazne zasiahli oblasť umenia a kultúry,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.​

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu