Košický obchvat sa už môže stavať, NDS podpísala zmluvu so zhotoviteľom


Dátum: 18.03.2022

Obrázok k aktualite Košický obchvat sa už môže stavať, NDS podpísala zmluvu so zhotoviteľom
Vedenie Národnej diaľničnej spoločnosti podpísalo zmluvu na výstavbu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany so skupinou Eurovia SK a Eurovia CS. Zhotoviteľovi začala plynúť 30-dňová lehota, počas ktorej si preberie stavenisko a môže sa pustiť do práce.

„Dnes už nič nebráni tomu, aby sa juhovýchodný obchvat Košíc začal stavať. Je to mimoriadne pozitívna správa pre celé východné Slovensko. Verím, že stavbári sa pustia do práce čo najskôr,“ povedal minister dopravy Andrej Doležal.
Podpis zmluvy oddialilo rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie zrušiť celý tender po tom, čo v popise zákazky chýbali slová „alebo ekvivalent“. Napokon sa však situáciu podarilo vyriešiť prijatím novely zákona o verejnom obstarávaní.

„Ďakujem Úradu pre verejné obstarávanie za konštruktívny prístup a takisto poslancom NR SR za to, že túto novelu schválili,“ dodal minister dopravy.
„Podpisom zmluvy na výstavbu obchvatu Košíc sme sa presvedčili, že keď sa dejú správne veci, v správny čas a s kolektívom pracovitých ľudí, tak sa dostaví zaslúžený výsledok. Preto sa chcem obzvlášť poďakovať tímu právnikov a odborníkov na verejné obstarávanie Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorí vynaložili maximálne úsilie, aby sme k podpisu zmluvy mohli pristúpiť a oceniť v tomto smere aj podporu ministra dopravy a výstavby SR,“ zhodnotil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ NDS Vladimír Jacko.

Výstavba juhovýchodného obchvatu Košíc sa začne už v najbližších týždňoch a potrvá približne 3 roky. Vo výsledku prepojí diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R4. Zároveň bude aj súčasťou medzinárodného koridoru Via Carpatia. Úsek Košice, Šaca – Košické Oľšany bude mať 14,3 kilometra a jeho výstavba má stáť 132,6 milióna eur bez DPH. Financovaný bude v prevažnej miere z eurofondov.

Skočiť na hlavné menu