Košický kraj organizuje diskusie o budúcej podobe projektov z eurofondov


Dátum: 21.09.2020

Obrázok k aktualite Košický kraj organizuje diskusie o budúcej podobe projektov z eurofondov
Košický samosprávny kraj (KSK) ako garant prípravy Integrovanej územnej stratégie (IÚS) pre Košický kraj organizuje stretnutia pre každý región v kraji. Ich cieľom je otvoriť diskusiu o budúcej podobe projektov v kraji, ktoré by sa mali realizovať z eurofondov v novom programovom období v rokoch 2021-2027. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Na prípravu a naplnenie IÚS bude vytvorená Rada partnerstva Košického samosprávneho kraja. Zložená bude zo zástupcov socioekonomických partnerov, miestnej samosprávy a štátnej správy, ako aj regionálnej samosprávy. „V novom programovom období budú mať samosprávy jednoduchší prístup k financovaniu svojich projektov z európskych fondov a zároveň sa zvýši aj ich rozhodovacia právomoc. V rámci Integrovanej územnej stratégie Košický samosprávny kraj vytvorí zásobník projektov, ktoré sa budú realizovať z eurofondov v rokoch 2021 až 2027. Našim cieľom je zlepšiť čerpanie peňazí z európskych fondov, ktoré je v súčasnom programovom období na úrovni iba približne 30 percent,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Stretnutie partnerov organizuje Košický samosprávny kraj postupne v Spišskej Novej Vsi, Michalovciach, Košiciach, Trebišove a v Rožňave. Pozvaná na ne bola prvá časť zástupcov miestnej samosprávy, podnikateľského a akademického sektora, školstva a občianskej spoločnosti aj štátnej správy.

Nové programové obdobie bude na národnej úrovni koordinovať Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). Rozpočet na financovanie rozvojových cieľov Európskej únie na roky 2021 – 2027 sa pre Slovensko predbežne pohybuje na úrovni vyše 18,6 miliardy eur. Okrem toho Slovensko môže mať k dispozícii ďalších 7,5 miliardy eur na realizáciu Plánu obnovy EÚ.​


Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu