KOŠICE: Z Fondu malých projektov získalo podporu 22 cezhraničných projektov za takmer 1,2 milióna eur


Dátum: 17.08.2021

Obrázok k aktualite KOŠICE: Z Fondu malých projektov získalo podporu 22 cezhraničných projektov za takmer 1,2 milióna eur

Z Fondu malých projektov získalo podporu 22 cezhraničných projektov za takmer 1,2 milióna eur. Podporia kúpu defibrilátorov či cezhraničné tábory. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková. Výzva na predkladanie žiadostí o finančný príspevok pre malé projekty bola vyhlásená v rámci Programu spolupráce Interreg V – A Slovenská republika – Maďarsko, a to pre Prioritnú os 4 - Podpora cezhraničnej spolupráce orgánov verejnej správy a osôb žijúcich v pohraničnej oblasti. Zastrešujú ju Európske zoskupenie územnej spolupráce Via Carpatia, ktorého spoluzakladateľom je Košický samosprávny kraj.

Vďaka podpore z Fondu malých projektov bude môcť Dobrovoľnícke centrum Košického kraja nakúpiť 10 defibrilátorov, s ktorými pri zástave srdca dokážu zachrániť život aj ľudia bez zdravotníckeho vzdelania. V obci Čečejovce zorganizujú za príspevok výmenné pobyty, počas ktorých obyvatelia vzájomne spoznajú svoje okolie, vrátane historických pamiatok. V Jablonove nad Turňou sa budú deti do 10 rokov hravým spôsobom učiť pravidlám cestnej premávky. Séria cezhraničných kultúrnych programov v okolí rieky Slaná čaká aj obyvateľov a návštevníkov obce Plešivec. Na realizáciu táborov a tematických túr v tomto území získalo peniaze Občianske združenie pre rozvoj Gombaseku. Ďalším z podporených projektov je zámer zmapovať ľudovo-hudobné a gastronomické dedičstvo Medzihoria a Medzibodrožia na oboch stranách hraníc. Okrem iného bude jeho výsledkom trojjazyčná webová stránka, kde nájdu návštevníci zozbierané piesne a recepty. TJ Družstevník Lipovník spolu so svojím maďarským partnerom vytvoria jedinečnú športovú sieť, ktorá predpokladá aktívnu spoluprácu športových klubov v pohraničí.

"Na oboch stranách hranice vzniknú projekty, ktoré zlepšia kvalitu života v našich pohraničných župách,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a dodal, že vďaka spoločným projektom s našimi partnermi sme už zvýšili vzdelanostnú úroveň žiakov stredných škôl v oblasti informačných technológií, zrekonštruovali amfiteáter, postavili multifunkčné ihrisko či zorganizovali medzinárodný putovný festival.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu