KOŠICE: V materskej škole na Oštepovej zvýšia od jesene kapacitu o 44 detí


Dátum: 07.03.2023

Obrázok k aktualite KOŠICE: V materskej škole na Oštepovej zvýšia od jesene kapacitu o 44 detí
V materskej škole na Oštepovej ulici v mestskej časti Juh zvýšia od jesene kapacitu o 44 detí. Začiatkom jesene by tam mali ukončiť stavebné práce a v doposiaľ nevyužívaných pavilónoch vzniknú po rekonštrukcii dve nové triedy. Na rekonštrukčné práce za viac ako 1,5 milióna eur získalo mesto aj finančné zdroje z eurofondov, ktoré pokryjú zhruba polovicu nákladov. Informoval o tom hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík.

V škôlke mesto vytvorí podmienky na vzdelávanie celkovo 124 detí, čo bude v školskom roku 2023/24 znamenať vyše polovičné navýšenie jej doterajšej kapacity. Zároveň sa vďaka investíciám do zateplenia stien výrazne ušetria prevádzkové náklady na kúrenie a osvetlenie. V pláne je aj výmena podláh. „Počas uplynulých vyše štyroch mesiacov sa stihli zrealizovať všetky búracie práce a zrekonštruovali aj štyri pôvodné strechy. Práve na nich už onedlho pribudnú aj viaceré ekologické riešenia v rámci ich premeny na zelené strechy. Počas decembra sa vymenili aj svietidlá, ktoré nahradilo LED osvetlenie. Stavebné práce v súčasnosti pokračujú aj na hlavnej budove materskej školy, v ktorej aj počas rekonštrukcie prebieha pri zachovaní všetkých bezpečnostných opatrení výchovno-vzdelávací proces,“ informovala vedúca oddelenia školstva košického magistrátu Beáta Lopušniaková.

Hlavnú budovu už v najbližších mesiacoch kompletne zateplia a dostane novú fasádu. Na spojovacích chodbách medzi pavilónmi vytvoria nové opláštenie stien a pribudnú aj výplňové konštrukcie. Zateplia aj hospodársky pavilón, v ktorom vymenia exteriérové okná a dvere.

MŠ Oštepová nebude v najbližších mesiacoch jedinou škôlkou, ktorú plánuje mesto rekonštruovať. V zvyšovaní kapacít materských škôl ako aj v investíciách do znižovania ich energetickej náročnosti bude mesto pokračovať aj v MŠ Hrebendova na Luníku IX. Hneď po ukončení povinnej kontroly verejného obstarávania zo strany ministerstva vnútra by sa tam už na jar malo začať s jej rekonštrukciou. Investícia za 432-tisíc eur prinesie okrem zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy škôlky a ďalších stavebných úprav aj rozšírenie jej kapacity o 44 detí. S podobnou rekonštrukciou sa už začalo aj v MŠ Lorinčík, ktorej kapacita vzrastie o päť det

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu