KOŠICE: V Košiciach v súčasnosti budujú zelené projekty za viac ako 2,7 milióna eur


Dátum: 07.03.2023

Obrázok k aktualite KOŠICE: V Košiciach v súčasnosti budujú zelené projekty za viac ako 2,7 milióna eur
V Košiciach sa v súčasnosti budujú zelené projekty za viac ako 2,7 milióna eur. Mesto zároveň vyhlásilo tento týždeň verejné obstarávanie na ďalšie tri zelené projekty v Starom Meste, na Severe a na sídlisku Dargovských hrdinov v predpokladanej hodnote takmer jeden milión eur. Všetky projekty sú financované z eurofondov, mesto na nich získalo nenávratný finančný príspevok vo výške 2,4 milióna eur. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Stavbári momentálne pracujú v piatich lokalitách, ktoré už onedlho prispejú k zmierneniu dôsledkov ekologickej a klimatickej krízy. Od novembra vykonávajú stavebné práce na revitalizácii budovy košického magistrátu na Triede SNP za vyše 802-tisíc eur. Doposiaľ zmenili najmä strechy v niektorých častiach magistrátu. Po ich revitalizácii a zateplení na nich v týchto dňoch robotníci pokladajú vegetačné pásy s rastlinným substrátom. Zároveň prerobia aj hlavné schodisko, na ktorom už onedlho pribudne aj vegetácia. Vznikne aj priestor na sedenie s príjemným výhľadom a nablízku bude aj zelená stena z popínavých rastlín. Ozelenie aj plocha pred magistrátom. Zachytenú vodu z novej dažďovej záhrady využijú na polievanie zelených striech či priestoru na schodisku

V závere minulého roka sa v hodnote takmer 403-tisíc eur začali aj práce na regenerácie vnútrobloku Jasuschova – Bauerova. Ich hlavným cieľom je oživenie a zatraktívnenie tejto lokality na sídlisku KVP. Pre obyvateľov vytvoria celoročnú oddychovú zónu s dôrazom na voľnočasové aktivity detí a rekreačný šport. Rodiny s deťmi potešia nielen nové dreviny, zeleň a lavičky, ale aj detské a športové ihriská. Dokončenie revitalizácie tohto vnútrobloku je takisto naplánované na leto.
Na novú oddychovú zónu sa za takmer 109-tisíc eur postupne mení aj vnútroblok na Čínskej ulici. Namiesto zanedbaného priestoru s detským ihriskom tam obyvatelia v lete budúceho roka budú môcť využiť oddychovú zónu s množstvom zelene, lavičkami a hernými prvkami pre najmenších obyvateľov Sídliska Ťahanovce. Vynovia aj schodiská, obnovia a doplnia verejné osvetlenie, pribudne rampa pre bezbariérový prístup a vybudujú gabiónové múriky s priestormi na sedenie.

S prítomnosťou stavbárov sa od januára stretávajú aj obyvatelia vnútrobloku medzi Turgenevovou a Lomonosovovou v mestskej časti Juh. Už v najbližších týždňoch tam pribudnú nové dreviny, trvalky, dažďové záhony či komunitná záhrada. Na svoje si prídu aj najmenší obyvatelia a milovníci športu, pre ktorých vybudujú detské ihriská a športoviská. Chýbať nebudú ani nové prístupové chodníky, cestičky a lavičky. Investíciu za takmer 715-tisíc eur by mohli obyvatelia využívať už na jeseň tohto roka.
V januári sa začali stavebné práce aj v materskej škole Kalinovská 9 na sídlisku Dargovských hrdinov, kde za takmer 660-tisíc eur vybudujú tri dažďové záhrady. Tie zvýšia zadržiavanie vody v pôde a budú mať aj vzdelávaciu funkciu pre škôlkarov. Okrem toho tam vymenia nepriepustné plochy za priepustné a pribudnú aj vegetačné plochy na strechách materskej školy. Práce by mali byť hotové začiatkom jesene.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu