KOŠICE: Rekonštrukcia dosiaľ nevyužívaných pavilónov priniesla MŠ na Oštepovej ulici dve nové triedy


Dátum: 19.10.2023

Obrázok k aktualite KOŠICE: Rekonštrukcia dosiaľ nevyužívaných pavilónov priniesla MŠ na Oštepovej ulici dve nové triedy
Rekonštrukcia dosiaľ nevyužívaných pavilónov priniesla Materskej škole (MŠ) na Oštepovej ulici v Košiciach dve nové triedy. Celková kapacita škôlky sa rekonštrukciou zvýšila na 124 miest, z pôvodných 80 a škôlku navštevuje po prvýkrát trojciferný počet detí.

„Vybudovanie nových tried, ako aj ďalšie stavebné práce súvisiace napríklad so znížením energetickej náročnosti budovy alebo úpravou kuchyne bolo možné uskutočniť vďaka rekonštrukcii v celkovej výške 1,85 milióna eur, ktorú v priebehu uplynulých 12 mesiacov realizovala košická spoločnosť STAV RD," priblížilo mesto Košice na svojej webstránke a doplnilo, že prostriedky pochádzajú ako z eurofondov, tak i z vlastných zdrojov mesta. „V novovzniknutých triedach a kuchyni sa uskutočnila kompletná výmena rozvodov zdravotechniky, rozvodov ústredného kúrenia a elektroinštalácie. Nová je aj fasáda, podlahy či zelené strechy," vymenúva mesto zmeny, ktoré by podľa neho mali prispieť k zníženiu prevádzkových nákladov na kúrenie a osvetlenie.

Novovytvorené priestory i kompletne obnovená kuchyňa tiež dostali aj interiérové vybavenie. „Deti môžu od začiatku školského roka využívať vynovený školský dvor vrátane detského ihriska, na ktorom pribudli aj nové herné prvky, ako napríklad vežová zostava, autíčko, kresliaca tabuľa, závesná dvojhojdačka, lezecká zostava alebo kladina," dodáva mesto Košice. Primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) pri otváraní nových priestorov škôlky vyzdvihol zmeny k lepšiemu, ktoré podľa neho skvalitnia i výchovno vzdelávací proces. Polaček tiež poukázal na to, že mesto každý rok vyčlení na školstvo približne 45 percent prostriedkov zo svojho rozpočtu. „Vďaka investíciám do vzdelávania sa napríklad v tomto školskom roku rozšírili kapacity troch škôlok v meste (MŠ Oštepová, Palárikova a Lorinčík) o celkovo 57 detí. Vlani sa po rekonštrukciách zvýšili kapacity MŠ Šafárikova 4, MŠ Muškátova 7 a MŠ Hemerkova o ďalších 60 detí," uviedlo mesto. V Košiciach aktuálne navštevuje škôlky 5 600 detí.

„Žiaľ, trápi nás obrovský modernizačný dlh v školstve, ktorý sa v rámci našich finančných možností alebo úspechov pri podávaní eurofondových projektov snažíme postupne znižovať. Dôkazom toho je aj nádherne vynovená škôlka na Oštepovej. V investíciách do zlepšenia kvality výučby a vybavenia našich škôl a športovej infraštruktúry v ich areáloch sme v uplynulých rokoch investovali desiatky miliónov eur. Budeme v tom aj naďalej pokračovať, hoci naša finančná situácia nie je práve najlepšia," skonštatoval primátor Polaček. Avizoval však, že v prípade priaznivého vývoja by na budúci rok mohla na Pereši začať výstavba materskej školy s kapacitou 111 detí. Vedúca oddelenia školstva magistrátu mesta Košice Beáta Lopušniaková tiež uviedla, že významnou investíciou boli i letné opravy a rekonštrukcie viacerých základných škôl v meste. Stavebné práce stáli mesto 600-tisíc eur. „V rámci nich sa na školách opravili fasády, oplotenie, vonkajšie terasy, strechy a vymenili okná. Vynovili sa aj triedy, chodby, sociálne zariadenia, rozvody kanalizácie, vody alebo gastrozariadenia v kuchyniach. Nový náter dostali aj chodby, kuchyne a vybrané priestory škôlok," uvádza mesto. Do škôl sa doplnili nové skrinky na odkladanie vecí, koberce či vyučovacie pomôcky. Vo viacerých škôlkach boli skvalitnené ihriská a pieskoviská, v niektorých pribudli aj exteriérové herné prvky.

zdroj: SITA
Skočiť na hlavné menu