Košice: Obnova električkového depa DPMK by mala stáť zhruba 23,5 milióna eur


Dátum: 30.07.2021

Obrázok k aktualite Košice: Obnova električkového depa DPMK by mala stáť zhruba 23,5 milióna eur
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) má mať po viac ako 60 rokoch svojej prevádzky vynovené električkové depo na Bardejovskej ulici. Rekonštrukcia má stáť približne 23,5 milióna eur. Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke.

Primátor mesta Jaroslav Polaček podpísal súhlas pre DPMK na uzatvorenie zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na projekt modernizácie údržbovej základne s Ministerstvom dopravy a výstavby SR. Väčšina oprávnených výdavkov bude hradená zo zdrojov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. Mesto sa prostredníctvom DPMK bude na spolufinancovaní projektu podieľať vo výške piatich percent, čo predstavuje sumu okolo 1,17 milióna eur.

„Sme bližšie k dlho očakávanej celkovej rekonštrukcii električkového depa. Obnova vozidlového parku električiek si vyžiadala aj potrebnú rekonštrukciu, ktorá skvalitní dennú údržbu električiek, zaistí úsporu finančných prostriedkov a takisto zlepší pracovné podmienky, ako i bezpečnosť našich zamestnancov, ktorí vykonávajú každodennú údržbu električiek pre zaistenie kvalitnej a bezpečnej dopravy cestujúcej verejnosti v Košiciach,“ uviedol generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák.

Práce budú pozostávať napríklad z modernizácie koľajiska, trolejového vedenia, napájacích a spätných káblov, vonkajšieho osvetlenia, ovládania a ohrevu výhybiek, haly dennej údržby a očisty. Zmluva na rekonštrukciu električkového depa s víťazom verejného obstarávania zatiaľ uzavretá nie je. Ak sa tak stane, po prevzatí stavby musia byť všetky práce ukončené do 22 mesiacov.

Mesto Košice uvažuje aj o ďalšej etape rekonštrukcie tej časti depa, kde sa uskutočňujú kontrolné prehliadky električiek, na ktoré by sa takisto chcelo uchádzať o zdroje z eurofondov.

Primátor podpísal aj súhlas pre vedenie DPMK na uzatvorenie kúpnej zmluvy so spoločnosťou Múrcass, ktorá so svojou ponukou uspela vo verejnom obstarávaní na projekt „Modernizácia dopravného dispečingu – II. etapa“. V oblasti tejto technologickej časti modernizácie košickej MHD pribudne hromadná digitálna sieť rádiostaníc pre riadenie jej električkovej trakcie. "Do polroka od podpísania zmluvy bude môcť DPMK v rámci novej siete využívať 125 rádiostaníc vrátane príslušnej infraštruktúry, určených pre električky, technologické a dispečerské vozidlá," uvádza mesto.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu