Košice môžu získať eurofondy vo výške viac ako 6,2 milióna eur


Dátum: 21.03.2022

Obrázok k aktualite Košice môžu získať eurofondy vo výške viac ako 6,2 milióna eur

V nasledujúcich mesiacoch môže mesto Košice získať eurofondy vo výške viac ako 6,2 milióna eur. Zapojenie mesta Košice do štyroch výziev z eurofondov schválili v piatok 18. marca na svojom rokovaní poslanci Mestského zastupiteľstva. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Eurofondy by išli najmä do oblasti informačných technológií v MHD doprave, do zvýšenia kvality životného prostredia a na boj s klimatickými zmenami. Všetky projekty vychádzajú z Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta a jeho funkčnej oblasti na roky 2022 – 2027.

Mesto chce do konca apríla požiadať Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR o poskytnutie financií vo výške viac ako 4,2 milióna eur v rámci projektu Moderne technologie v meste Kosice. V prípade získania finančných zdrojov by sa pre cestujúcich v MHD výrazne skrátilo čakanie na semaforoch, keďže na vybraných križovatkách by sa vďaka výmene radiča zaviedla preferencia vozidiel MHD. „Naším plánom je inštalovať vysielace do 220 vozidiel na definovanie prednosti na krizovatkach. Podľa schválenej výšky finančných prostriedkov by to fungovalo zhruba na 10 až 20 križovatkách. Prioritou by boli krizovatky v mestskej časti Sever na Vodarenskej a Tomášikovej ulici, pri OC Mier, na Narodnom namestí, ako aj pri ďalších dopravne vyťažených uliciach v iných mestských častiach,“ informoval košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

Doplnil, že v rámci tohto projektu by zároveň mohli v prostriedkoch MHD osadiť až 1 040 automatických sčítačov na zaznamenanie počtu cestujucich. Takisto sa počíta s umiestnením kamerového servera na dopravnom dispecingu Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), ktorý by mal zahŕňať aj 21 nových kamier. Tie zabezpečia dohlad nad automobilovou premavkou na Slaneckej ceste a monitorovanie priestorov na autobusovych zastavkach.

V mestských častiach (MČ) Staré Mesto, Sever, Sídlisko KVP, Juh a Západ zároveň vznikne aj cez 20 ďalších inteligentných priechodov pre chodcov. Výrazne by sa zlepšila aj kvalita verejného osvetlenia, keďže vo vytypovaných lokalitách by sa vymenilo 100 rozvádzačov a viac ako 1 000 pôvodných lámp za moderné LED svietidlá. Poslanci na svojom rokovaní schválili aj zapojenia mesta do výziev na revitalizáciu verejneho priestranstva v MČ Sídlisko KVP, Staré Mesto a Sever. Projekt počíta s vybudovaním nových a zrevitalizovaním pôvodných ihrisk, pribudnú dažďové záhrady, lavičky, koše na odpad, detské preliezačky, chodníky či pitná fontánka.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu