Korčok: Boj o financie z EÚ sa začína, SR musí dobre obstáť v konkurencii


Dátum: 16.07.2020

Obrázok k aktualite Korčok: Boj o financie z EÚ sa začína, SR musí dobre obstáť v konkurencii
Boj o finančný balík z Európskej únie (EÚ) sa ešte len začína. Slovensko musí obstáť v konkurencii dobre, aby financie prinieslo domov. Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) na štvrtok na tlačovej konferencii. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) ide podľa Korčoka na summit EÚ pripravený dobre. Komunikovali spolu a vie, kde sú priority SR.

Financie z EÚ Korčok prirovnal "k medveďovi, ktorý stále behá po lese". Minister si želá, aby sa rokovania o balíku ukončili v lete, pretože Európa potrebuje silný impulz. Je tiež potrebné vrátiť ekonomiku do čísel pred krízou. Predpokladá však, že k dohode nedôjde na prvý pokus.

Na margo pôsobenia prvých 100 dní v úrade Korčok skonštatoval, že "ministerstvo od svojho vzniku viedlo najväčšiu logistickú operáciu krízového manažmentu." Rezort diplomacie repatrioval 4531 osôb. Zastupiteľské úrady zároveň asistovali pri návrate 1935 osôb zo 110 krajín. Ministerstvo realizovalo 179 repatriačných autobusových a 26 leteckých spojení. Vďaka pomoci z 15 krajín sa späť na Slovensko dostalo 631 občanov, uviedol Korčok.

Ministerstvo zahraničných vecí počas svojich prvých 100 dní podporilo návrh vyhlásenia Spojeného kráľovstva k ľudsko-právnej situácii v Hongkongu a uznalo za dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky Juana Guaidóa. Rezortu sa podarilo získať aj dlhodobý mandát pre Ozbrojené sily SR v Lotyšsku. "Týmito troma rozhodnutiami chceme jasne povedať, kde SR patrí," poznamenal šéf diplomacie.

Korčok chce robiť zahraničnú politiku viac doma. "Sto dní mi potvrdilo, že zahraničná politika začína doma. Doma musíme vysvetliť našim občanom, že Slovensko je plnou súčasťou tohto komplikovaného sveta, doslova od neho závisíme," povedal. Korčok plánuje od jesene zaviesť aj pravidelné híringy k zahraničným témam, ktoré budú k dispozícii online na webe.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu