Kohézna politika EÚ má byť aj po roku 2027 prístupná pre všetky regióny, zdôraznil predseda BSK Juraj Droba


Dátum: 17.03.2023

Obrázok k aktualite Kohézna politika EÚ má byť aj po roku 2027 prístupná pre všetky regióny, zdôraznil predseda BSK Juraj Droba
Kohézna politika EÚ má byť aj po roku 2027 prístupná pre všetky regióny EÚ. Na tohtotýždňovej konferencii v Bruseli to zdôraznil predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. Ako informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman, v Bruseli sa uskutočnilo politicko-expertné podujatie organizované v rámci iniciatívy Cohesion Alliance. Konferencia sa konala v rámci plenárneho zasadnutia Európskeho výboru regiónov (EVR).

Predseda BSK skonštatoval, že je dôležité zamerať sa na znižovanie regionálnych disparít, avšak netreba zabúdať ani na problémy rozvinutejších regiónov. Zdôraznil aj rastúci význam metropolitnej agendy a poukázal na význam projektov cezhraničnej spolupráce a ich strategický význam pre BSK. Vyzdvihol tiež potrebu intenzívnejšej komunikácie výsledkov, ktoré kohézna politika obyvateľom prináša. „Toto je oblasť, ktorú politici často podceňujú. Musíme obyvateľom aj cez konkrétne projekty jasne demonštrovať benefity, ktoré im náš spoločný európsky projekt prináša," uviedol Droba.

Absolvoval tiež bilaterálne stretnutie s Pascalom Boijmansom, vedúcim oddelenia DG REGIO pre Slovensko a Česko. Spoločne diskutovali o implementácii nového programového obdobia a výzvach a prioritách BSK. Stretol sa tiež s podpredsedom regiónu Burgundsko-Franche-Comté Patrickom Molinozom. „Na stretnutí rezonovala najmä vzájomná výmena skúseností v oblasti stredoškolského vzdelávania s dôrazom na oblasť vinárstva a vinohradníctva, v ktorej tento región patrí medzi svetových lídrov," uzavrela Forman.
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu