Klus: Maďarsko hľadá s EÚ spoločné riešenia, aby neprišlo o eurofondy


Dátum: 20.09.2022

Obrázok k aktualite Klus: Maďarsko hľadá s EÚ spoločné riešenia, aby neprišlo o eurofondy
Maďarsko nemusí čeliť hrozbe krátenia eurofondov, má snahu hľadať spoločné riešenia. Uviedol v utorok štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) po skončení zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli. Informuje o tom spravodajca TASR.

Klus pripomenul, že v rámci série preberaných tém ministri hovorili aj o výročnom dialógu o právnom štáte, ako i o nedeľňajšom návrhu Európskej komisie (EK) znížiť Maďarsku sumu vyplácanú zo spoločného rozpočtu EÚ približne o 7,5 miliardy eur v dôsledku porušovania zásad právneho štátu a nedostatkov v boji proti korupcii.

"Ocenil som prácu eurokomisie najmä v tom, že táto správa vytvára priestor na to, aby sme sa navzájom poučili a zistili, kde sú naše slabé miesta," uviedol. Ako spresnil, v tejto súvislosti informoval o tom, že v oblasti ochrany novinárov Slovensko pripravuje opatrenia, ktoré majú zabrániť tragédiám, ako bola vražda novinára Jána Kuciaka.

Pri debatách o Maďarsku Klus privítal konštruktívny prístup maďarskej ministerky spravodlivosti Judit Vargovej, ktorá otvorene hovorila o tom, že Maďarsko hľadá spoločné riešenia

"Je aj v záujme nášho susedstva, aby sme takéto riešenie našli. V duchu porekadla, že keď sa darí susedovi, bude sa dariť aj nám. Takže verím, že Maďarsko nepríde o štrukturálne fondy a urobí čo treba, aby sa rozplynuli obavy EÚ, že Maďarsko nie je dostatočne fungujúci právny štát," odkázal Klus.

Štátny tajomník zároveň pripomenul, že v rámci debát diplomatov o Ukrajine odznelo aj to, že okrem pomoci, ktorú EÚ dáva Ukrajincom, sa treba zamyslieť nad rekonštrukciou Ukrajiny.

Privítal, že EÚ konkrétne uvažuje o zapojení aspoň časti ukrajinského hospodárstva do spoločného európskeho trhu a aj o previazanosti na zónu bezplatného roamingu. "Toto sú konkrétne veci, ktoré priblížia Ukrajinu k nám a ktoré zjednodušia životy bežných Ukrajincov," vysvetlil.Klus: Maďarsko hľadá s EÚ spoločné riešenia, aby neprišlo o eurofondy

      

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu