KLIENTI Z LADOMERSKEJ VIESKY SA PRESŤAHOVALI DO NOVÉHO, BUDÚ ŽIŤ V KOMUNITE A RODINNOM PROSTREDÍ


Dátum: 16.04.2024

Obrázok k aktualite KLIENTI Z LADOMERSKEJ VIESKY SA PRESŤAHOVALI DO NOVÉHO, BUDÚ ŽIŤ V KOMUNITE A RODINNOM PROSTREDÍ
Lepší život v prostredí rodinného typu,  viac možností začleniť sa do komunity či  uplatnenie na trhu práce. To všetko prinesie takmer štyrom desiatkam klientov ZSS Radmera úspešné ukončenie projektu deinštitucionalizácie tohto zariadenia.  Banskobystrickému samosprávnemu kraju sa naň podarilo získať viac ako 2,1 milióna eur z eurofondov, ďalších vyše 600-tisíc eur dala župa z vlastného rozpočtu.

Celkové náklady na rekonštrukciu a výstavbu tak presiahli 2,7 milióna eur a umožnili presťahovať sa klientom z priestorov kaštieľa, ktoré neboli prispôsobené potrebám ľudí so zdravotným znevýhodnením, do troch malokapacitných zariadení – rodinných domov. V každom z nich teraz býva 12 ľudí, rekonštrukciou prešla aj budova Centra denných aktivít a administratívneho zázemia zariadenia. „To, čo tu dnes predstavujeme, je len pokorné splácanie dlhu, ktorý ešte stále na Slovensku máme voči najslabším a najodkázanejším. Desiatkam ľudí, našim krajanom, sme tu spoločne vytvorili prostredie dôstojné na polovicu 30-tych rokov 21. storočia. Ďakujem všetkým, vďaka ktorým sa to podarilo a pokračujeme ďalej,“ povedal počas dnešného slávnostného otvorenia zrekonštruovaných priestorov predseda BBSK Ondrej Lunter.

„Najväčší prínos projektu je v tom, že sa zvýši kvalita života ľudí s mentálnym postihnutím a duševnými ochoreniami, ktorí sú odkázaní na sociálne služby. Títo ľudia budú žiť v podnetnom prostredí, integrovane v bežnej komunite s tým, že nové služby vytvoria priestor aj na následné pracovné začlenenie časti klientov zariadenia, ktorí sú v produktívnom veku na trh práce,“ doplnila riaditeľka odboru sociálnych vecí a sociálnych politík Úradu BBSK Denisa Nincová. Stavebné práce prebiehali od júna 2022 do októbra 2023. Rekonštrukcia zahŕňa obnovu interiérov i exteriérov vrátane prístavieb, výťahov, dispozičných zmien, bezbariérových prvkov či výmeny rovzodov elektriny, plynu a vykurovania. Nejde o prvý projekt tohto typu, ktorý sa v kraji podarilo zrealizovať. Ešte v roku 2022 sa desiatky klientov Zariadenia sociálnych služieb Slatinka presťahovali z kaštieľa na periférii mesta do štyroch komplexne zrekonštruovaných domov v Lučenci a vo Vidinej.

Na projekt sa podarilo získať peniaze zo zdrojov IROP, župa projekt dofinancovala do sumy presahujúcej 3 milióny eur. Kraj plánuje v deinštitucionalizácii svojich sociálnych zariadení pokračovať. Poslanci krajského zastupiteľstva na jeseň minulého roka schválili návrh na spolufinancovanie projektov z finančných prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti pre Zariadenie sociálnych služieb Čemerica Pohorelská Maša a Zariadenie sociálnych služieb Femina Veľký Blh.
Skočiť na hlavné menu