KEŽMAROK: Na konci mesta vzniká trojmiliónová stredoškolská minifarma


Dátum: 24.05.2023

Obrázok k aktualite KEŽMAROK: Na konci mesta vzniká trojmiliónová stredoškolská minifarma
Na konci Kežmarku v lokalite Pradiareň vzniká moderná minifarma. Jej priestory budú slúžiť žiakom Strednej odbornej školy agropotravinárskej a technickej v Kežmarku. Celková investícia predstavuje 3,2 milióna eur. Prešovský samosprávny kraj (PSK) ju ako zriaďovateľ školy financuje z Integrovaného regionálneho operačného programu. Ide o súčasť projektu za približne 6,5 milióna eur zameraného na zlepšenie vzdelávacej infraštruktúry školy.
 
Minifarma by mala byť ukončená v auguste. Podľa vedúcej odboru majetku a investícii PSK Lýdie Budziňákovej je pred kolaudáciou. Uviedla to počas májového zasadnutia zastupiteľstva PSK v rámci schvaľovania kapitálových výdavkov vo výške takmer 88-tisíc eur. Tie súviseli s viacerými potrebnými prácami a materiálom navyše, vrátane fotovoltaiky. Po dokončení pôjde o areál s kompletným zázemím a potrebnou infraštruktúrou pre chov hospodárskych zvierat a moderné poľnohospodárstvo. „Vzniknú napríklad moderné priestory, ako je vyšetrovňa, pitevňa, náraďovňa, vytvoria sa vhodné podmienky na vykonávanie základných laboratórnych skúšok potravín či spracovanie mlieka,“ opísal kraj v minulosti.
 
Ako agentúru SITA informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie PSK, celkovo sa realizácia prác projektu zlepšenia vzdelávacej infraštruktúry školy skladá zo štyroch častí. Podarilo sa už zrevitalizovať exteriér hlavnej budovy školy z roku 1913 a vybudovať konferenčné centrum. V susedných Rakúsoch zase prestavali elokované pracovisko odborného výcviku. Riaditeľ školy Stanislav Marhefka pre SITA potvrdil, že v rámci prác týkajúcich sa hlavnej budovy na Kušnierskej bráne sa okrem iného podarilo obnoviť fasádu, oplotenie, aj vyčistiť strešnú krytinu. Tieto dve časti projektu, revitalizácia hlavnej budovy spojená s výstavou konferenčného centra, a pracovisko v Rakúsoch, sú podľa Lehotskej v procese kolaudačného konania.
 
Do 30. septembra by mali potrvať aj stavebné práce v rámci štvrtej časti projektu, s ktorými sa začalo vo februári. Tie sa týkajú rekonštrukcie interiéru školy a telocvične
 
Škola v Kežmarku má viac ako 70-ročnú históriu, navštevuje ju približne 540 žiakov. Investíciou do skvalitnenia jej materiálno-technických a priestorových podmienok pre odborné vzdelávanie žiakov chce kraj zlepšiť kvalitu odborného vzdelávania a prípravy. Ide o súčasť Iniciatívy Catching- up Regions zameranej na pomoc dobiehajúcim regiónom. Na Slovensku sa realizuje vďaka spolupráci Európskej komisie, Svetovej banky, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a príslušného samosprávneho kraja, v tomto prípade prešovského.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu