KEŽMAROK: Múzeum chce zrekonštruovať meštiansky dom za 182-tisíc eur


Dátum: 11.05.2022

Obrázok k aktualite KEŽMAROK: Múzeum chce zrekonštruovať meštiansky dom za 182-tisíc eur
Múzeum v Kežmarku by chcelo z eurofondov zrekonštruovať meštiansky dom na Ulici Dr. Alexandra, ktorý je súčasťou Mestskej pamiatkovej rezervácie. Rozpočet projektu predstavuje takmer 182-tisíc eur, múzeum už podalo žiadosť o nenávratný príspevok vo výške 145-tisíc eur. Ako pre agentúru SITA uviedla jeho riaditeľka Erika Cintulová, priestory meštianskeho domu využíva múzeum na výstavné účely, pre pandémiu však boli dva roky zatvorené. V zlom stave je najmä strešná krytina a okná.

Múzeum sa bude uchádzať o financie v rámci programu Obnovme si svoj dom, z výzvy zameranej na komplexnú obnovu národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy. V prípade úspechu dofinancuje zvyšnú čiastku, viac ako 36-tisíc eur, Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ múzea. Schválili to jeho poslanci počas svojho zasadnutia v pondelok 9. mája. Múzeum by chcelo projekt realizovať v druhom polroku tohto roka.

Meštiansky dom sa nachádza v radovej zástavbe, pochádza z 18. storočia. Jeho základy siahajú podľa Cintulovej do prelomu 16. a 17. storočia. Zámerom rekonštrukcie je zastaviť vlhnutie kamenných murív domu za pomoci injektáže a reštaurovania. „V rámci rekonštrukcie sa plánuje výmena strešnej krytiny, ktorá je v zlom stave, rovnako aj okien, a tiež kompletná výmena elektroinštalácie. Tento meštiansky dom je zaujímavý tým, že má veľmi pekný vstupný portál, sú tam krásne fresky, ktoré sú aj v interiéri. Do projektu sú preto zahrnuté aj reštaurátorské práce a fasádne omietky,“ priblížila Cintulová. Múzeum chce takýmto spôsobom prinavrátiť vzácnu umeleckohistorickú hodnotu freskám a pôvodným kamenných prvkom významnej historickej meštianskej stavbe v historickom centre.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu