Kaštieľ v Strede nad Bodrogom a vo Veľkej Ide obnovili


Dátum: 30.06.2021

Obrázok k aktualite Kaštieľ v Strede nad Bodrogom a vo Veľkej Ide obnovili
Obnovu kaštieľa v Strede na Bodrogom v okrese Trebišov a vo Veľkej Ide v okrese Košice-okolie v rámci cezhraničného projektu Castle to Castle ukončili. Vo Veľkom Kamenci zas pribudli prvky cyklistickej infraštruktúry. Práce na časti krídla hradného paláca v maďarskej obci Regéc ešte pokračujú. Pre TASR to povedal projektový manažér Gabriel Kiss s tým, že celkový rozpočet projektu predstavoval viac ako 2,73 milióna eur.

Ako pripomenul, Regéc je miestom, kde strávil František II. Rákoci veľkú časť svojho detstva. Bol strediskom kuruckých bojov. V Strede nad Bodrogom začínal svoju kariéru Ľudovít Košut. Veľká Ida bola zas rodinným sídlom významného rodu Čákiovcov a Veľký Kamenec dejiskom krvavých bitiek a historických udalostí Zemplína. „Spoločnou výzvou a zároveň príležitosťou obcí bolo zrekonštruovať a predstaviť svoje kultúrne a prírodné dedičstvo takým spôsobom, aby bol pre turistov vytvorený atraktívny okruh: niekoľkodňová túra 'z hradu na kaštieľ', ktorá prispeje k zvýšeniu návštevnosti regiónu a k zlepšeniu jeho hospodárskeho potenciálu,“ povedal. Podľa neho by k tomu mali pomôcť aj nové, pre turistov lákavé atrakcie, interaktívne výstavy a publicita. Vytvorená múzejná časť v kaštieľoch v Strede nad Bodrogom a Veľkej Ide má byť verejnosti sprístupnená v najbližších dňoch.

Projekt tiež podľa Kissa pomohol k udržaniu miestnych komunít, posilneniu ich povedomia a lokálneho patriotizmu, spoznaniu pohraničného regiónu a rozširovaniu kultúrneho a ekologického turizmu. Realizovaný bol v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja presiahol sumu 2,32 milióna eur.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu