Kaštieľ v Oščadnici je zrekonštruovaný


Dátum: 29.09.2022

Obrázok k aktualite Kaštieľ v Oščadnici je zrekonštruovaný
Rekonštrukciu kaštieľa začal Žilinský samosprávny kraj už v roku 2020. V rámci cezhraničného projektu ,,Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane, " ktorý bol financovaný v rámci programu Interreg V-A Slovensko – Česko prebiehala kompletná modernizácia budovy. Cezhraničným partnerom je Moravskosliezky kraj.  Po rekonštrukcii interiéru, výmeny strechy, bola v roku 2022 realizovaná obnova fasády a dobudovanie kanalizačnej prípojky. Celkové náklady na komplexnú modernizáciu prekročili milión eur.
 

oscadnica kysucka galeria v2
V rámci projektu renovácie kaštieľa boli vytvorené nové výstavné priestory v podkroví kaštieľa, bola vymenená strecha, vybudovalo sa schodisko do podkrovia, zrenovovali sa hygienické zariadenia a vymenili sa rozvody vody a kúrenia. Z východnej strany budovy bola pristavená terasa, bol vytvorený nový bezbariérový vstup do priestorov kaštieľa. K 40. výročiu vzniku dostala galéria nový reprezentatívny vzhľad a je skutočným klenotom nášho regiónu v krásnom prostredí lesoparku, ktorý je miestom oddychu a obľúbeným cieľom nielen návštevníkov galérie.
 
Prostredie oščadnického lesoparku s kaštieľom je priestorom, kde sa stretáva história so súčasným umením. Budova kaštieľa, národná kultúrna pamiatka, je ojedinelou stavbou tohto druhu architektúry v prostredí Horných Kysúc. Kaštieľ je situovaný na začiatku obce Oščadnica, vzdialený autom 10 minút od centra mesta Čadca a iba 5 minút z centra mesta Krásno nad Kysucou.Vernisáž výstavy Bez názvu bude 28.9.2022"Počas obdobia svojej existencie sa stala súčasťou siete 17 regionálnych galérií Slovenska a zaradila sa k už etablovaným kultúrnym inštitúciám v regióne Kysúc, kde je jedinou inštitúciou svojho typu, zameranou na prezentáciu profesionálneho výtvarného umenia.

oscadnica kysucka galeria v
Jej poslaním je na základe prieskumu a vedeckého výskumu zhromažďovať, ochraňovať, vedecky a odborne zhodnocovať a odborne spracovávať diela všetkých disciplín výtvarného umenia domáceho a zahraničného pôvodu jednotlivých historických období a súčasnosti, s prihliadnutím na územnú pôsobnosť v regióne Kysuce. Tie sprístupňovať verejnosti a využívať vo verejnom záujme.

Vo svojom zbierkovom fonde spravuje viac ako 3000 zbierkových predmetov.
Ročne pripraví okolo piatich výstavných projektov, okrem toho ponúka návštevníkom tri stále expozície," uvádza Kysucká galéria v Oščadnici.
 
 
Skočiť na hlavné menu