Kaštieľ spájaný s Beethovenom sa napokon dočká obnovy za takmer 1,9 milióna eur z eurofondov


Dátum: 06.11.2020

Obrázok k aktualite Kaštieľ spájaný s Beethovenom sa napokon dočká obnovy za takmer 1,9 milióna eur z eurofondov
Kaštieľ v Dolnej Krupej (okres Trnava) by sa po rokoch príprav mal konečne dočkať rekonštrukcie. Ministerstvo kultúry v opakovanom verejnom obstarávaní vybralo stavebnú firmu, ktorá má historický objekt obnoviť za takmer 1,9 milióna eur. O zákazku sa v elektronickej aukcii uchádzalo osem firiem. Obnova kaštieľa má byť financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom slovensko-rakúskeho projektu. Kaštieľ v Dolnej Krupej, pri ktorom je aj hodnotný park, je v správe Slovenského národného múzea – Hudobného múzea.

Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky má zastaviť vlhnutie v suteréne, súčasťou prác bude aj obnova podláh a všetkých inžinierskych sietí. Vynovené budú aj všetky fasády, z ktorých je potrebné odstrániť nevhodnú omietku. „Hlavným cieľom je zabezpečiť pohodlnú, bezporuchovú prevádzku objektu s prinavrátením určitého umelecko-historického výrazu,“ píše sa v zadaní pre verejné obstarávanie.

Pôvodné obstrávanie na zhotoviteľa vyhlásilo ešte pred dvoma rokmi Slovenské národné múzeum. Vtedy bola predpokladaná hodnota zákazky vyčíslená na približne dva milióny eur, predložené ponuky dvoch stavebných firiem boli približne o 400-tisíc eur vyššie. Rozdiel nemal kto prefinancovať, verejné obstarávanie tak skončilo bez výberu zhotoviteľa. Podľa vysvetlenia riaditeľky SNM – Hudobného múzea Edity Bugalovej bola projektová dokumentácia pripravovaná ešte v roku 2016, v roku 2018 už boli ceny stavebných prác na trhu vyššie.

Kaštiel v Dolnej Krupej je už viac ako dvesto rokov spájaný s menom hudobného génia Ludwiga van Beethovena, ktorý tam mal v rokoch 1800 – 1806 viackrát navštíviť majiteľov krupského panstva Brunsvikovcov. Legenda hovorí, že práve tu má pôvod aj jeho slávna Sonáta mesačného svitu a nemenej známy „list nesmrteľnej milenke“.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu