Jesenná ITAPA 2022 bude v znamení najmä inovácií, digitalizácie a zdravotníctva


Dátum: 29.11.2022

Obrázok k aktualite Jesenná ITAPA 2022 bude v znamení najmä inovácií, digitalizácie a zdravotníctva

Téma rozvoja inovácií otvorí trojdňovú medzinárodnú konferenciu o informačných technológiách Jesenná ITAPA 2022, ktorá sa začína v Bratislave 29. novembra a potrvá do 1. decembra. Zástupcovia vlády, ministerstiev, samospráv, súkromného sektora, ako aj domáci a zahraniční odborníci budú na najväčšom slovenskom podujatí svojho druhu diskutovať o rôznych oblastiach súvisiacich so zavádzaním a využívaním moderných technológií.

Prvému dňu konferencie v utorok bude dominovať práve problematika rozvoja inovácií na Slovensku aj v porovnaní s vyspelými krajinami v ich uplatňovaní. Napríklad Estónsko, Fínsko a Izrael majú spoločné hlavne to, že svoje ekonomiky s nízkou pridanou hodnotou zmodernizovali a stali sa inovačnými lídrami „Sú to úspešné krajiny, pretože si pred mnohými rokmi stanovili víziu toho, na čom chcú stavať svoj úspech. A následne túto víziu aj poctivo a kontinuálne napĺňali,“ povedal pre ITAPA predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).

Podľa premiéra Slovensko je na začiatku tejto cesty, ale silná priemyselná základňa môže byť o niekoľko rokov výkladnou skriňou transformácie cez digitálne a zelené technológie. „V tejto chvíli prebiehajú prvé kroky k tomu, aby sme tento cieľ naplnili aj prostredníctvom Plánu obnovy a jeho reforiem,“ dodal Heger, ktorý vystúpi v úvodnej časti prvého dňa podujatia.

V utorok popoludní sa diskusia účastníkov zameria aj na témy úspechu, dekarbonizácie - transformácie a udržateľného rozvoja regiónov, transformácie priemyslu a tiež na vízie pre Slovensko v inováciách. V stredu sa debata sústredí na digitálnu transformáciu štátu, životné situácie či následky vojny na Ukrajine a kyberbezpečnosť. Jesenná ITAPA 2022 na záver vo štvrtok prinesie vystúpenia v znamení ľudského kapitálu a najmä technologických trendov v zdravotníctve, vrátane umelej inteligencie, inovácií a dát. Priestor dostane aj duel odborníkov o centrálnom versus decentralizovanom riadení IT.

Súčasťou konferencie bude vyhlásenie výsledkov tradičnej súťaže Cena ITAPA v dvoch kategóriách - Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti a Najinovatívnejší projekt. Hlavným cieľom súťaže je oceniť a vyzdvihnúť prínos projektov v oblasti digitalizácie a modernizácie spoločnosti.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu