Jedinečný most na cyklochodníku medzi Veľkým Šarišom a Šarišskými Michaľanmi


Dátum: 11.05.2020

Obrázok k aktualite Jedinečný most na cyklochodníku medzi Veľkým Šarišom a Šarišskými MichaľanmiNa cyklochodníku medzi Veľkým Šarišom a Šarišskými Michaľanmi postavili jedinečný most. Stojí priamo pod Šarišským hradom a má piliere pripomínajúce hradbové múry. Most je súčasťou postupne budovaného cyklochodníka s medzinárodným označením Eurovelo 11, ktorý má po dokončení viesť z najsevernejšieho bodu Škandinávie Cape Nord v Nórsku až do gréckych Atén.
mostsaris
Cyklisti ho nazývajú Beast of East, teda Šelma východu. Jeho celková dĺžka má byť 6 000 km, z toho 203 km bude prechádzať cez Slovensko.
Veľký Šariš k nemu prispel trasou dlhou 5 km. Na nej je aj takzvaný hradbový most, spájajúci brehy Torysy. Všetky tri piliere z betónu pokrývajú kamenné dlaždice. Povrch mosta je drevený.

Musí uniesť záťaž minimálne 500 kg na štvorcový meter. Má tri piliere, najvyšší stredný pilier je vo výške 11 metrov nad vodou a pod ním je aj vyhliadková plošina. Dĺžka drevenej lávky je 80 metrov. Celý cyklochodník vrátane mosta stál 950-tisíc €, z toho náklady na výstavbu mosta sú približne 475-tisíc €. Väčšinu peňazí získalo mesto z projektu EÚ, piatimi percentami prispel Veľký Šariš  a sumou 7 000 € by  mal prispieť od Prešovský samosprávny kraj.

Na cyklotrase Eurovelo 11 sa stále pracuje aj napriek okolnostiam, ktoré zasiahli Slovensko.
V katastri mesta Veľký Šariš buduje mesto lávku ponad Uzovský potok. Vďaka lávke ponad potok bude uľahčená cesta pre všetkých cyklistov, korčuliarov aj okoloidúcich. Uzovský potok je potok v dolnom Šariši, vo východnej časti okresu Sabinov, na dolnom toku tvorí hranicu s okresom Prešov.
Aj vďaka tejto lávke bude jazda medzi Prešovom a Sabinovom ešte viac plynulejšia.
 
EuroVelo je sieť cyklistických komunikácií, ktoré spájajú významné európske destinácie v rámci celého kontinentu. Sieť sa buduje v Európe od roku 1993. Je tvorená 14 diaľkovými cyklotrasami a jej celková dĺžka po dokončení bude 70 000 km. Veľká časť, približne 45 000 km cyklotrás je už zrealizovaných, predovšetkým v západnej Európe.

KOCR Severovýchod Slovenska v rámci projektu Nový turistický produkt – časť transeurópskej cyklotrasy EuroVelo 11 Prešov – Muszyna – Mníšek nad Popradom zabezpečuje značenie 100 km trasy, budovanie informačného systému a komplexnú propagáciu vznikajúcej trasy. Nový produkt cestovného ruchu prispeje k zvýšeniu atraktivity a rozvoja slovensko-poľskej pohraničnej oblasti.

Projekt Nový turistický produkt – časť transeurópskej cyklotrasy EuroVelo 11 Prešov – Muszyna – Mníšek nad Popradom je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko. Predpokladané celkové náklady projektu sú 3 256 730,79 €, spolufinancovanie z prostriedkov EÚ je vo výške 2 768 221,15 €.
 
Skočiť na hlavné menu